2025 július 25

Ez a függőség mindenkit a padlóra küldhet

Az oroszok miatt gáz van Európában

A kérdésre a politikusok, a gazdasági szakértők gyakran meglehetősen ellentmondó válaszokat adnak. A magyar politika rendre azzal érvel, hogy a politikai döntések, legutóbb például a paksi atomerőmű beruházásról aláírt orosz-magyar egyezmény a többi között éppen az energiafüggőségünk csökkentését szolgálja.

A Gazprom európai földgázexportja 2012-ben, milliárd köbméter

Ez egyfelől igaz, hiszen jelentősen nő majd a beruházás megvalósulása után azt itthon megtermelhető villamos energia. Másfelől azonban az is tény, hogy a munkálatok, az üzemeltetés, de kivált az oroszok által nyújtandó finanszírozási kölcsön kapcsán válunk más oldalról függővé.

Pestiesen szólva úgy fogalmazhatnánk, az oroszok miatt van gáz Európában. Rögtön hozzá tehetjük: szerencsére. Elsősorban azért, mivel az oroszoknak nem érdeke semmiféle korlátozás, hiszen az ukrán helyzet miatt – amint a Tőzsdefórum is megírta – egyre nagyobbak a gondok a gazdaságban, a tőke menekül az országból. Európa és Magyarország szempontjából pedig azért, mert pillanatnyilag aligha lehetne helyettesíteni az orosz gázszállítmányokat.

A villamos energiából jobban állunk

A magyar energiafogyasztás 2012-ben 23,6 millió tonna olajegyenérték volt. A magyar energiafelhasználás 2006 óta csökkenő tendenciát mutatott. Az Unióban úgynevezett függőségi ráta mutatja az otthon megtermelt, illetve az importált energia arányát. Ebből Magyarország nincs rossz helyzetben, valamivel a középmezőny szintje alatt tartózkodunk ötvenkét százalékos energiafüggőségi rátával.

Más országokban messze rosszabb a helyzet.  Ez a ráta Olaszországban nyolcvanegy, Spanyolországban hetvenhárom, Luxemburgban és Cipruson kilencvenhét, Máltán száz százalék. Az Európai unió huszonnyolc országából egyedül Dánia volt nettó energiaexportőr – elsősorban a kőolaj- és földgázkitermelésnek köszönhetően -, és csak hat országban volt harminchárom százalék alatt az import energia aránya.

Rövid távon nincs megoldás

Amikor az európai politikusok az európai gázfüggőségről azt mondják, ideje lenne most már komolyan venni, hogy mivel lehetne kiváltani, vagy legalább részben helyettesíteni az orosz energiaforrást, minden szólam mellett is jól tudják, rövid távon ez nem lehetséges. Nagyjából 125 milliárd tonna orosz gázt importáltak az Európai Unió államai 2013-ban, szükségletük huszonhét százalékához jutottak hozzá ily módon.

Oroszország mellett az Európai Unió másik nagy szállítója Norvégia. Az ország képes lenne a szállításait átmenetileg napi százharminc millió köbméterre növelni, ami megfelelne annak, amit Oroszország az Ukrajnán átmenő vezetékeken Európába szállít. Amint azonban azt a norvég Gassco vezetője nemrég megerősítette, ezt a szintet csak néhány napig sikerülne tartaniuk. Más országok, a többi között Katar, vagy Líbia képesek lennének folyékony gázt szállítani Európába, ám a rendelkezésre álló készleteik nem elégségesek.

A gázfüggőség szempontjából a legkiszolgáltatottabb Oroszországnak Finnország, Észtország, Lettország és Litvánia. És sajnos a második vonalban ott vagyunk mi magyarok is, Szlovákiával és Bulgáriával egyetemben.

gázvezeték_ukrajna_123rfMagyarország komoly bajba is kerülhet

Amennyiben Oroszország korlátozná a szállításait Magyarország komoly bajba kerülne. Márpedig van egy további veszély is. Ez pedig nem más, mint maga Ukrajna. Mégpedig azért, mivel Ukrajna – információk szerint – máris 1,6 milliárd dollárral tartozik Oroszországnak.

Az oroszoktól Európába és Törökországba érkező gáz mintegy ötven százaléka Ukrajnán keresztül jut el az érintett államokba. Ez pedig jelenleg komoly bizonytalansági tényező.

Oroszországnak a krími helyzet miatt komoly gazdasági gondjai keletkeztek: menekül az országból a tőke. A Capital Economics közgazdászai úgy számolják, 2014 első negyedévében elérhette a hetvenmilliárd dollárt a magánszektorbeli befektetők által az orosz gazdaságból kivont tőke nettó értéke.

Magyarországon az utóbbi esztendőkben csökkent a gázfelhasználás. 2013-ban 9,22 milliárd köbméter használtunk el, egy évvel korábban pedig még 10,24 milliárd köbméter gáz fogyott. Ennek a mennyiségnek a jelentős része Oroszországból érkezett hozzánk. Ez a függőség így mindenkit, bennünket is ,, a padlóra küldhet.”

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.