2025 május 17

Erősödés várható Európában

A kereskedés kezdete előtt mintegy másfél órával a határidős indexek azt vetítik előre, hogy a londoni FTSE-100 és a frankfurti DAX-30 0,2 százalékos erősödést mutat piacnyitáskor, a párizsi CAC-40 pedig gyakorlatilag mozdulatlan marad.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed monetáris politikai döntéshozó testületének (FOMC) üléséről megjelent közlemény lényegében nem tartalmaz új elemet, a bank folytatja havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programját, de nyitva hagyja kérdést, hogy meddig. Elemzők jobb híján a mostani és az előző közlemény néhány szóbeli eltéréséből próbálnak meg valamilyen következtetésre jutni. A FOMC egy hónapja például az amerikai gazdaság első félévi növekedésének ütemét a „mérsékelt” szóval jellemezte, most azonban a „szerény” szót használja.

Javította az általános hangulatot, hogy a hivatalos kínai beszerzésimenedzser-index a zsugorodást a bővüléstől elválasztó 50 pont fölé emelkedett. Mérsékelte viszont az örömet, hogy a HSBC bank szintén csütörtökön közzétett kínai beszerzésimenedzser-indexe a júniusi 48,2 pontról 47,7 pontra csökkent. Az utóbbi mutató nem fogja át az állami vállalatokat, és úgy tekintik, mint ami jól jelzi a kínai kis- és közepes vállalatok állapotát.

A kereskedés irányát később az Európai Központi Bank és a Bank of England monetáris politikai döntései és az európai és amerikai beszerzésimenedzser-indexek fogják megszabni.

Szerdán kis erősödéssel zártak a fontosabb európai piacok. Az FTSE-100 0,76 százalékkal, a DAX-30 0,06 százalékkal, a CAC-40 0,15 százalékkal emelkedett.

Az ázsiai piacoknak jót tett, hogy a Fed nem utalt gazdaságösztönző programja leépítésének lehetőségére, és jól fogadták a kínai menedzser-indexet is. A tokiói Nikkei-225 2,5 százalékos, a Shanghai Composite Index 0,9 százalékos és a hongkongi Hang Seng 0,7 százalékos erősödést jelzett a kereskedés utolsó harmadában.