Érdekesség: Újra játszották az EB döntőt!
Most hogy véget ért a négy évente megrendezésre kerülő Foci Európa bajnokság és Spanyolország győzedelmeskedett, ugorjunk vissza kicsit az időben és tekintsük át az Eb-k történelmének legérdekesebb és legfurcsább pillanatait, valamint azt is hogy miért igazán fájdalmas ez a vasárnapi vereség az angol válogatott számára.
Spanyolország – Anglia 2024 EB döntő – fájdalmas vereség
Ez az EB döntő több szempontból is történelmi mérkőzés volt. A spanyolok immár egyedüli csúcstartóként négyszeres Európa bajnokok az angolokkal szemben, akiknek még egy Eb-n sem sikerült elvinniük a kupát. Ha ez nem lenne elég fájdalmas akkor az rátesz még egy lapáttal, hogy az angol csapat zsinórban két Európa bajnoki döntőt veszített el, hiszen a 2020-as Eb-n Olaszországtól kapott ki. Ezen kívül az ifjú Yamal is hazavihet pár rekordot a döntőből, mivel ilyen fiatalon még senkinek sem sikerült idáig eljutni és valószínűsíthetően ezt a rekordot még nagyon sokáig az ő neve tartja majd.
Anglia hiába egyenlített ki a második félidőben Spanyolország ellen 1-1-re, nem sokkal a vége előtt meg tudták szerezni a spanyolok a vezetést és így még a rendes játék időben eldőlt a mérkőzés.
1968 Jugoszlávia – Olaszország EB döntő újrajátszás
Az 1968-as Eb döntőn elég furcsa dolog történt.
Olaszország a római Stadio Olimpicóban Dragan Džajić találatával a 39. perc után hátrányba került Jugoszláviával szemben. Úgy tűnt, hogy a vereség felé tart, de Angelo Domenghini tíz perccel a vége előtt betalált, és 1-1-re alakította az eredményt, ami két nappal később újrajátszásra kényszerítette a mérkőzést.
„Hogy őszinte legyek, nem érdemeltünk döntetlent” – ismerte el Dino Zoff kapus. Ferruccio Valcareggi edző a visszavágóra Sandro Mazzolát és Luigi Rivát hozta be, és utóbbi megosztva a gólszerzési feladatokat Pietro Anastasival végül 2-0-ra búcsúztatta Jugoszláviát. „Mindenképpen megérdemeltük volna, hogy megnyerjük ezt a mérkőzést” – tette hozzá Zoff.
Első alkalom, hogy Németország egységes nemzetként rendezi az EB-t
Németország 1988 óta nem adott otthont férfi labdarúgó-Európa-bajnokságnak, amikor először és egyetlen alkalommal, Nyugat-Németországként 1988-ban rendezte meg az európai országok kontinensviadalát.
Az EB 2024-ben a nemzet az újraegyesítés óta először ad otthont a tornának.
Az aranygól ténylegesen létezett két foci EB-n is
1993-ban az UEFA bevezette az Aranygól-szabályt, amely a hosszabbítás 30 percének alternatívája volt a teljes játékidőt követő döntetlenek után. Ha a hosszabbításban gól született, akkor a gólt szerző csapat nyerte a mérkőzést.
Ez a szabály döntötte el a két következő EB döntőt, 1996-ban és 2000-ben. Oliver Bierhoff 1996-ban győztes gólt szerzett, amivel Németország győzött Csehország ellen, négy évvel később, 2000-ben pedig David Trezeguet nyerte meg Franciaországnak az Európa-bajnokságot az Olaszország elleni aranygóllal.