2025 január 15

Megszólalt a Mol Hernádi körözéséről

Az elmúlt napokban a horvát médiában hírek jelentek meg arról, hogy helyi hatóságok várhatóan kezdeményezik Hernádi Zsolt, MOL‐csoport elnök‐vezérigazgatójának belföldi illetve valószínűleg nemzetközi letartoztatását is. Ehhez kapcsolódóan az olajtársaság kiegészítéseket közölt Kara Pál, a MOL‐csoport jogi igazgatójának szeptember 27‐i közleményéhez, amelyet az alábbiakban változatlan formában közlünk:

„Horvátország saját joga szerint talán megtehette azt, amit tett, mi azonban fenntartjuk azon álláspontunkat, hogy a horvát hatóságok eljárása és annak módja ellentétes az európai uniósjoggal, amelynek alkalmazását Horvátország magára nézve is kötelezőnek fogadta el, amikor idén csatlakozott az EU‐hoz.

Az előzményekről

A Mol és a horvát kormány képviselői szeptember közepén kezdtek tárgyalásokat a horvát olajipari cég, az INA sorsáról, amelynek a két fél a legnagyobb tulajdonosa. A horvát rendőrség közvetlenül ezt megelőzően adott ki körözést Hernádi Zsolt ellen. Az abban foglaltakról a Mol jogi igazgatója és a magyar ügyészség is állást foglalt: Hernádi nem követett el bűncselekményt.

Az INA sorsáról folyó részvényesi egyeztetés után (szeptember 18-án) a magyar delegációt vezető (a Mol alelnöki tisztségét is betöltő) Csányi Sándort is meghallgatták a horvát rendőrségen, miként korábban a Mol más vezetőit is. A tárgyalás után a horvát fél bizakodóan nyilatkozott, a Mol képviselői annyit erősítettek meg, hogy a kiadott közlemény a közös álláspontot tartalmazza.

A MOL‐csoport magyar részvénytársaságként a magyar jog hatálya alá tartozik. Ebből adódóan jogilag a magyar hatóságok azon korábbi döntése kötelez bennünket, mely az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntette. A vizsgálat egyúttal nem tárt fel helytelen vagy törvénytelen üzleti tevékenységet sem a MOL‐csoport, sem képviselői részéről.

A MOL‐csoport már 2012 novemberében közölte, hogy a bírósági eljárásban nem mutattak be olyan érdemi bizonyítékot, mely alátámasztaná a MOL érintettségét a felmerült vádakkal kapcsolatban.

Megkérdőjelezzük, hogy a MOL‐lal kapcsolatban felmerült vádak tekintetében folytatott eljárás megfelel‐e az uniós, illetve nemzetközi joggyakorlatnak. Minden esetre, véleményünk szerint, a jogállamiság követelményeinek nemfelelmeg.

A MOL‐csoport jelenlegi társaság irányításirendszere ‐ a Felügyelő Bizottsággal, azIgazgatósággal és az Ügyvezető  Testülettel  ‐  megfelelő  struktúra arra, hogy kezelje a vállalatcsoport valamennyi operatív ügyét a kialakult helyzetben is. Amíg a jogi ügy számunkra kedvező módon le nem zárul, Hernádi Zsoltnak, magánszemélyként nyilvánvalóan kényelmetlen lesz, hogy nem tud külföldre utazni, és ez bizonyos protokoll feladatok ellátásában is akadályozhatja. Ugyanakkor ez semmilyen módon nem gyengíti Hernádi Zsoltot abban, hogy elnök‐vezérigazgatóként a továbbiakban is teljes jogkörrel irányítsa a vállalatcsoportot.

A vállalatcsoport és valamennyi dolgozójának érdekében a MOL minden jogi eszközzel megvédi magát a Hernádi Zsoltot és a társaságot érintő  igazságtalan intézkedésekkel szemben, mely intézkedések nyilvánvalómozgatórugója a MOL‐csoport és elnökének megfélemlítése” – áll a közleményben.