
Elkészült a világ legnagyobb napelemes hídja
A történelmi múltú, eredetileg 1864-ben megnyitott viktoriánus híd alaposan megújult. A Londont ,,kizöldíteni” akaró Thamselink programban szereplő beruházás alapján megvalósult a világ legnagyobb napelemes hídja. Az építkezés során négyezernégyszáz napelemes panellel burkolták be a hidat, az így nyert energia félig biztosítja a Blackfriars vasúti pályaudvar éves szükségletét is.
Napcsövek segítségével vezetik be a fényt
Ezt a pályaudvart évente tízmillió utas használja, a beruházással az ő ellátásuk színvonala is javul. A munkálatokhoz a napelemeket a Solarcentury nevű vállalat szállította. Számos korszerű megoldás is segíti a komplexum gazdaságos üzemeltetését. Modern esővízgyűjtő rendszert alakítottak ki, a természetes fényt napcsövek segítségével vezették az épületek belsejébe. Ezek mind az üzemeltetési költségek csökkentését szolgálják.
A szolárhíd valójában ügy működik, mint egy kisebb erőmű. A kapacitása évi 1,1 megawatt, nagyjából egymillió kilowattóra villamos energiát termel majd. Nem angolokról lenne szó, ha nem sajátosan számolnák ki a híd napelemes berendezéseinek teljesítményét. A londoniak szerint a híd napelemei napi nyolcvanezer csésze tea főzéséhez elegendő elektromosságot szolgáltatnak.
Jelentősen csökken a széndioxid kibocsátás
A vasúti hidat üzemeltető Network Rail, a Brit Állami Vasúti Társaság utódjának vezetői a híd környezetbarát mivoltát is hangsúlyozzák. Egyebek között azt, hogy a napenergia segítségével előállított elektromos áram több mint 500 tonnával csökkenti majd az éves szén-dioxid kibocsátást.
Jóllehet építői a világ legnagyobb napelemes hídjának tartják a Blackfriars Bridget, létezik azonban a világ másik fertályán egy a maga nemében szintén egyedülálló hasonló létesítmény.
Igazi látványosság a brisbanei Kurilpa híd
Az ausztráliai Brisbane-ben működik a világ első napelemekkel fedett gyalogoshídja. A Kurilpa gyalogoshíd a városnak nevet adó Brisbane folyót íveli át, számítások szerint hetente csaknem ötvenezer ember kel át rajta az egyik partról a másikra. A létesítmény hossza majdnem ötszáz méter, hat és fél méter a szélessége, amely kényelmes közlekedést biztosít a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak.
A híd világításáról és egyéb elektromosságot igénylő szolgáltatásairól 84 napelem gondoskodik. Naponta mintegy száz kilowatt energiát termelnek a berendezések, ami teljes egészében elég a híd működtetéséhez. Sőt még felesleg is marad, amit visszaforgatnak a központi villamoshálózatba. Itt is készültek környezetvédelmi számítások. Évente csaknem 40 tonnával csökken általa a széndioxid kibocsátás.
A Kurilpa gyalogoshidat 63 millió ausztrál dollárból építették, mára a város egyik látványosságává vált. Különleges led sorai segítségével esténként, éjszakánként szemkápráztató fényeffektusokat képes kibocsátani a híd.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.