Újra támad a koronavírus a világban
A koronavírus már szinte napra pontosan két éve nehezíti meg az életünket, az elmúlt időszakban olyan korlátozásokat kellett átélnünk, amelyekre korábban gondolni se mertünk volna: kijárási korlátozások, a légiközlekedés szinte teljes leállása, kötelező maszkviselési szabályok. A koronavírus természetesen a tőzsdéket is megtépázta, óriási volt a bizonytalanság mértéke a piacokon ezen időszakban, amely sokszor nagymértékű volatilitással párosult.
Január vége óta globálisan csökkent a fertőzöttek száma, azonban a World Health Organization (WHO) szerdán arról számolt be, hogy a világ egyes régióiban újra növekvő tendencia azonosítható a koronavírus fertőzöttek számában. A WHO adatai szerint a múlt héten több mint 11 millió új esetet regisztráltak, valamint 43 ezer ember hunyt el a fertőzés következtében.
A WHO közleménye szerint a március 13-ai héten 8 százalékkal több fertőzöttet azonosítottak, a számuk meghaladta a 11 milliót. A csendes-óceáni régióban heti szinten 29 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma, az afrikai régióban 12 százalékos volt a növekedés mértéke, Európában egyelőre jó a vírushelyzet, mindössze 2 százalékkal nőtt az azonosított esetek száma, az is jellemzően a volt Szovjetunió téréségeben, az Ázsiához közelebb eső régiókban. A kelet-mediterrán térségben 24 százalékkal csökkent a koronavírussal fertőzöttek száma, míg Délkelet-Ázsiában és Amerikában 21, illetve 20 százalékos volt a csökkenés mértéke.
A WHO bejelentésétől függetlenül a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) arról számolt be, hogy az összes koronavírus fertőzésnek immáron 23.1 százalékát az omikron BA.2 nevű alvariánsa teszi ki, ami heti szinten 13.7 százalékos növekedést jelent.
A WHO február elején arról számolt be, hogy az omikron BA.2 nevű alvariánsa sokkal fertőzőbb, mint az elődje, a BA.1 néven ismert alvariáns. Március 12-ei, egy hetes adatok szerint az amerikai fertőzések 66.1 százalékáért a BA.1 alvariáns felelt, míg az elsőként azonosított omikron variáns mindössze a 10.8 százalékért. Amerikában továbbra is leszálló ágban van a járvány, átlagosan 32 ezer új fertőzöttet azonosítanak naponta, ami 46 százalékkal alacsonyabb, mint a 2 héttel ezelőtti érték.
Szakértők szerint a védőoltások széleskörű elérhetőségének következtében a járvány újbóli felgyorsulása esetén sem kell olyan mértékű korlátozásokra számítani, mint például 2020-ban.
A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint szerda délutánig a járvány kirobbanása óta több 461.8 millió fertőzöttet azonosítottak, a pandémia kitörése óta globálisan több mint 6.05 millióan veszítették életüket. A lista élén az Amerikai Egyesült Államok áll 79.6 millió azonosított esettel és 966 495 elhunyttal.
Magyarországon az elmúlt öt nap során közel 5 ezer új koronavírus fertőzöttet igazoltak. A Nemzeti Népegészségügyi Központ szerdán közölte, hogy kisebb mértékben ugyan, de tovább csökkent a szennyvízben a koronavírus koncentrációja. Hazánkban közel 6.4 millió embert oltottak be a koronavírus elleni védőoltással. A koronavírus járvány kezdete óta összesen több mint 1.8 millió fertőzöttet azonosítottak az országban.