2025 január 11

Újabb koronavírus-mutánsok támadhatnak

A koronavírus már több mint két éve nehezíti meg az életünket, az elmúlt időszakban olyan korlátozásokat kellett átélnünk, amelyekre korábban gondolni se mertünk volna: kijárási korlátozások, a légiközlekedés szinte teljes leállása, kötelező maszkviselési szabályok. A koronavírus természetesen a tőzsdéket is megtépázta, óriási volt a bizonytalanság mértéke a piacokon ezen időszakban, amely sokszor nagymértékű volatilitással párosult.

Január végéig globálisan csökkent a fertőzöttek száma, azonban a World Health Organization (WHO) március elején arról számolt be, hogy a világ egyes régióiban újra növekvő tendencia azonosítható a koronavírus fertőzöttek számában.

A WHO szerdán közölte, hogy a múlt héten azonosított fertőzéseknek 99.8 százalékát az omikron variáns tette ki, ezen belül a fertőzések immáron 93.6 százalékát az omikron BA.2 nevű alvariánsa okozta. A legfrissebb adatok jól szemléltetik, hogy mennyire dominánssá vált a BA.2. A WHO február elején arról számolt be, hogy az omikron BA.2 nevű alvariánsa sokkal fertőzőbb, mint az elődje, a BA.1 néven ismert alvariáns.

A delta és az omikron XD nevű rekombinánsának terjedését továbbra is szigorúan monitorozza a WHO, azonban a szerdai tájékoztatás szerint az elterjedettsége továbbra is kifejezetten alacsony, valamint nincsenek arra utaló jelek, hogy gyorsabban terjedne, súlyosabb tüneteket okozna, mint a többi variáns.

Az omikron BA.1 és BA.2 alvariáns mutációjából jött létre az XE rekombináns. Az új omikron szubvariánst először még január 19-én azonosították Nagy-Britanniában. Mára már több mint 600 fertőzött esetében mutatták ki az XE jelenlétét. A szigetországban jelenleg ez a domináns változat. A WHO szerint az XE növekedési rátája 10 százalékkal magasabb, mint a BA.2 alvariánsé. A legújabb koronavírus-mutáns fertőzőképességre, súlyosságára, valamint a jelenlegi vakcinák hatékonyságára vonatkozóan jelenleg még nincs elegendő adat.

Szakértők szerint a védőoltások széleskörű elérhetőségének következtében a járvány újbóli felgyorsulása esetén sem kell olyan mértékű korlátozásokra számítani, mint például 2020-ban. Az azonban elképzelhető, hogy új oltásokat is ki kell fejleszteni majd, ha biztossá válik, hogy a jelenlegi védőoltások nem tudnak megfelelő védelmet nyújtani az újonnan megjelenő mutánsok ellen.

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint ma reggelig a járvány kirobbanása óta több 495.4 millió fertőzöttet azonosítottak, a pandémia kitörése óta globálisan több mint 6.19 millióan veszítették életüket.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

A lista élén az Amerikai Egyesült Államok áll 81.95 millió azonosított esettel és több mint 1.05 millió elhunyttal. Centers for Disease Control and Prevention adatai szerint az Amerikai Egyesült Államokban 217.9 millió ember, a lakosság 65.6 százaléka teljesen oltott.

Magyarországon jónak mondható a koronavírus helyzet, csütörtök reggeli adatok szerint az elmúlt 24 óra során 2568 új fertőzöttet igazoltak. Hazánkban több mint 6.4 millió embert oltottak be a koronavírus elleni védőoltással.

https://covid19.who.int/

Az elmúlt 24 órában 1 265 525 új esetet regisztráltak a világban, a térképen zöld színnel jelölt régiókban kifejezetten jó a vírushelyzet.