Százezres ápoló sztrájk Angliában – Veszélyben a betegek állapota
Mintegy 100 000 ápoló sztrájkolt kedden, egy héten belül másodszor, miután szakszervezetük ultimátumot adott a kormánynak. Az ultimátumban az áll, hogy a vezetőknek 48 órán belül válaszolnia kell a követelésekre, különben januárban újabb megmozdulásokra számíthatnak.
A mentőszolgálat munkatársai Angliában és Walesben szerdán, illetve december 28-án követik a példát, így az életveszélyes állapotban lévőkön kívül mindenkinek magának kell a korházba jutnia.
„Nem tudjuk garantálni a betegek biztonságát, nem tudjuk elkerülni a kockázatokat a munkabeszüntetés keretében” – mondta Matthew Taylor, a nemzeti egészségügyi szervezeteket képviselő NHS Confederation vezérigazgatója a BBC rádiónak.
„Aggódunk a holnapi kockázatok miatt, de mivel a tél előrehaladtával további sztrájkok alakulhatnak ki… nagyon veszélyes időszakba lépünk. Ezért még inkább felhívjuk a kormány figyelmét, hogy próbáljanak megoldást találni”.
Ápolók sztrájkjára még nem volt példa a Royal College of Nursing (RCN) szakszervezet 106 éves történetében, de a szakszervezet szerint nincs más választásuk, mivel a költségek emelkedése miatt a dolgozók a megélhetésért küzdenek.
Az RCN szerint tagjainak reálkeresete az elmúlt évtizedben 6%-kal csökkent, emiatt 5%-os béremelést követelnek az RPI inflációs ráta fölött, amely novemberben 14% volt.
A kormány egy független bérfelülvizsgálati testület ajánlása alapján átlagosan 4%-os béremelést ítélt meg az ápolóknak és nem volt hajlandó a bérek további megvitatására. Rishi Sunak miniszterelnök szerint az ápolók követelései megfizethetetlenek.
„Bármikor tárgyalni fogok vele, hogy az ápolók és a betegek ne ilyen bizonytalansággal induljanak az új évbe” – mondta Pat Cullen, az RCN vezetője.
„De ha ez a kormány nem hajlandó helyesen cselekedni, akkor nem lesz más választásunk, mint januárban folytatni.”
A YouGov kedden közzétett felmérése szerint a britek kétharmada támogatja az ápolók sztrájkját, és 63% támogatja a mentőszemélyzet akcióját. A megkérdezettek többsége szerint a sztrájkokért leginkább a kormányt lehet hibáztatni.
„Az ajtónk nyitva áll, hogy a szakszervezetekkel bármit megvitassunk a munkakörülményekkel kapcsolatban. Amit nem tehetünk meg, az az, hogy visszamegyünk a tiszteletdíjhoz” – mondta Will Quince egészségügyi miniszterhelyettes a Sky Newsnak.
Kritikus szituáció
A sztrájkok további nyomást gyakorolnak az államilag finanszírozott Nemzeti Egészségügyi Szolgálat egészségügyi ellátására, amikor az már így is munkaerőhiánnyal küzd.
Egy dél-angliai kórház és a délkeleti parti mentőszolgálat is közölte kedden, hogy a szolgáltatásaikra nehezedő rendkívüli nyomás miatt kritikus állapotot hirdettek.
„Tagjaink belefáradtak abba, hogy minden nap munkába mennek, és egyes esetekben az egész műszakjukat egy mentőautón ülve töltik az A&E osztály előtt ugyanazzal a beteggel” – mondta Rachel Harrison, a GMB szakszervezet közszolgálati nemzeti titkára a törvényhozókból álló bizottságnak.
„Volt már rá példa, hogy tagjaink letöltötték a munkaidejüket, majd másnap visszatérve ugyanaz a beteg várta őket a mentőautóba”.
A katonaságot készenlétbe helyezték, hogy segítsenek a mentőautók vezetésében, és a miniszterek kedden találkoznak a szakszervezetekkel, hogy megvitassák, mely vészhelyzetekre fognak továbbra is reagálni a mentőautók, miközben a média beszámolói szerint a szívrohamban vagy agyvérzésben szenvedők esetleg nem lesznek jogosultak.
Forrás: investing.com