2025 január 11

MNB – pénzügyi szemléletformáló kampány indult

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén újra elindította pénzügyi szemléletformáló kampányát „Sok kicsi sokra megy” címmel. Ez arra ösztönzi a lakossági ügyfeleket, hogy mindennapi pénzügyi szokásaik átgondolásával és megtakarítások képzésével nagyobb pénzügyi biztonságot érjenek el. Közölte az MNB az MTI-vel.

A közlemény szerint az emberek mindennapi kiadásai között megbújhatnak „pénznyelő” tételek, amelyek hosszú távon jelentős összegeket emészthetnek fel. A „Sok kicsi sokra megy” megtakarítási kampány célja, hogy rávilágítson ezekre a költségekre és tanácsokat adjon, hogyan lehet csökkenteni azokat. Javasolják egy évre előre tervezni a pénzügyeket, figyelve a fix nagyobb kiadásokra (például iskolakezdés, ünnepek) és felkészülve az esetleges váratlan helyzetekre. A tudatos pénzügyi szokások kialakítása és a kisebb összegű, rendszeres megtakarítások is jelentős hozamot eredményezhetnek hosszú távon. Már akkor is anyagi tartalékot gyűjthet egy család, ha olcsóbb internet- vagy mobilcsomagra vált egy kihasználatlan drágábbról. Ha évente ellenőrzik, nincs-e pénztárcakímélőbb, ám ugyanolyan szolgáltatást kínáló bankszámla-, casco-, lakás- vagy kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási ajánlat a piacon a meglévő helyett – írták.

Arra is kitértek, hogy hitelfelvételnél mindenképp szükséges előre tájékozódni, és javasolták az MNB ingyenes hitel- és lízingválasztó programjának használatát. Ez segít megtalálni a legmegfelelőbb lehetőségeket. Választáskor érdemes a minősített fogyasztóbarát termékeket keresni, amelyek kedvező feltételeket biztosítanak, emellett átláthatóságot, kiszámíthatóságot és ügyfélbarát megközelítést kínálnak – tették hozzá.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy a megtakarítások befektetésénél kerülni kell a túlzottan csábító ajánlatokat. Kiemelték, hogy évi akár százezres nagyságrendű személyi jövedelemadó-visszatérítés jár az érintetteknek, ha önkéntes pénztári tagságuk, nyugdíjbiztosítási szerződésük vagy nyugdíj-előtakarékossági számlájuk (NYESZ) van. Néhány befektetési forma (például ingatlanalap, tartós befektetési számla (TBSZ), lakástakarék-betét kamata) után pedig szociális hozzájárulási adót (szocho), TBSZ esetén pedig bizonyos feltételek mellett kamatadót sem kell fizetni. A lakossági állampapírok pedig kamatadó és szocho mentesen érhetők el.