2024 október 08

Megmenekülünk, pedig teljesen válságosak voltak a kilátásaink?

A világ ózonrétege elindult a „hosszú távú felépülés felé vezető úton” a Csendes-óceán déli részén pusztító vulkánkitörés ellenére. Ezt közölte a Meteorológiai Világszervezet. A jelenlegi tendenciák szerint az ózonréteg jó úton halad ahhoz, hogy 2066-ra az 1980-as szintre álljon vissza az Antarktiszon. 2045-re az Északi-sarkvidéken és 2040-re a világ többi részén – közölte az ENSZ-ügynökség.

Noha a Tonga melletti vulkánkitörés 2022 elején az ózonréteg vékonyodásának felgyorsulásához vezetett tavaly az Antarktisz felett, a magasabb légköri vízgőz miatt, az összesített veszteségek korlátozottak voltak – áll az éves ózonértesítőben – ismertette a Reuters hírügynökség Lincoln Feast ősszeállítása alapján.

Az ózonréteg védi ismeretesen a Földet a nap ultraibolya sugárzásától, amely összefüggésben áll a bőrrákkal és más egészségügyi kockázatokkal. Az 1989-ben életbe lépett Montreali Jegyzőkönyv beleegyezett a klórozott-fluorozott szénhidrogének és más ózonréteget lebontó anyagok fokozatos megszüntetésében. Sikere „a remény erőteljes szimbólumának tűnik” egy olyan időszakban, amikor a többoldalú együttműködések feszültté váltak – nyilatkozta az ENSZ főtitkár, Antonio Guterres.

Az országok most hajtják végre a 2016-os kigali módosítást, amely fokozatosan leállítja a ,,HFC”-termelést, és 2100-ra elkerülhetjük a 0,5 Celsius-fok körüli felmelegedést.

Ami az országokat illeti, Kína továbbra is a világ legnagyobb HFC-gyártó, jelenlegi kapacitása közel 2 milliárd tonna szén-dioxidnak felel meg. A kínai környezetvédelmi minisztérium a minap közölte, hogy hamarosan közzétesz egy tervet a HFC-termelés jobb ellenőrzésére. Fejlődő országként köteles 85%-kal csökkenteni a HFC-felhasználást 2013-ról 2045-re.

Kína csökkenti a gyártási kvótákat és visszaszorítja az illegális termelést, de arra figyelmeztetett, hogy idén még mindig „nagy kihívásokkal kell szembenéznie” a HFC-k fokozatos leállítása terén, amelyeket számos iparág használ.