2025 január 18

Leállt a Blue Air légitársaság, segített a román kormány

A miniszterelnök közölte, a Blue Air romániai diszkont légitársaság keddi leállása után több mint kétezer, külföldön rekedt román állampolgár kért segítséget az ország külképviseletein. Ezért a kormány segítséget kíván nyújtani a bajba jutott állampolgárai hazaszállításához. A miniszterelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az állami hatóságoknak vissza kell követelniük a helyzetet előidéző cégtől a társaság és az utasok megsegítésére fordított összeget.

A kormányülés végén Dan Carbunaru kormányszóvivő elmondta: a költségvetés tartalékalapjából ötmillió lejt (400 millió forint) utaltak át a Szállításügyi Minisztériumnak, hogy a Tarom román nemzeti légitársasággal és a Külügyminisztériummal együttműködve szállítsák haza azokat a román állampolgárokat, akik ezt igénylik. A Wizz Air megbízott hálózati vezetője (acting network officer) szerdán azt jelentette be, hogy a légitársaság három új járatot indít Bukarestből, további öt gépet telepít a román fővárosba, és készen áll arra, hogy átvegye a Blue Air utasait. Evelin Jeckel – az Agerpres hírügynökség jelentése szerint – elmondta: az új gépekkel 17-re emelkedik a Wizz Air Bukarestben állomásoztatott repülőgépeinek száma. A diszkont légitársaság már péntektől növeli az egyes útvonalakon repülő járatainak számát, december elejétől pedig Prágába, Athénbe és Larnacába indít új járatokat. Újságírói kérdésre Evelin Jeckel elismerte, hogy a bukaresti bővítésről azt követően született döntés, hogy a Blue Air kedden bejelentette romániai járatainak időszakos szüneteltetését. Hozzátette: folyamatosan figyelik a piacot, és mindig készen állnak a gyors reagálásra – ismertette a távirati iroda.

Azt is elmondta, hogy kedd este kedvezményes, 49,99 eurós jegyeket dobtak a piacra a Blue Air társaság utasai számára, és ha a készlet kimerül, és szükségesnek látják, további kedvezményeket biztosítanak a bajba jutottaknak. A Blue Air légitársaság kedden bejelentette, hogy szeptember 6-tól 12-ig felfüggeszti valamennyi romániai járatát. A tájékoztatás szerint a járatokat azért kell törölni, mert a környezetvédelmi minisztérium elrendelte a társaság bankszámláinak a zárolását, így nem tudják fedezni a napi működési költségeket. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter kedden elmondta, hogy a vállalat 28 millió lej (2,3 milliárd forint) adósságot halmozott fel a román környezetvédelmi alappal szemben, ezért eljárás indult ellene.