2025 január 24

Kell félnünk az éghajlatváltozástól?- A Fudzsi-hegyen még nincs hó

A Fudzsi-hegyen még mindig nincs hó. Ez a legkésőbbi időszak az évben, amikor a hegy a feljegyzések 130 évvel ezelőtti kezdete óta csupasz maradt.

Japán legmagasabb hegyének csúcsaira jellemzően október elejére esik a hó, de a szokatlanul meleg időjárás miatt idén még nem érkezett havazás. Az AFP hírügynökség szerint 2023-ban először október 5-én láttak havat a csúcson. Japánban volt az idei rekord legmelegebb nyara, a június és augusztus közötti hőmérséklet 1,76 fokkal volt magasabb az átlagosnál.

Szeptemberben a hőmérséklet továbbra is a vártnál melegebb volt, mivel a szubtrópusi sugárfolyam északibb helyzete melegebb déli levegőáramlást tett lehetővé Japán felett. A jet stream egy gyors légáram, amely körbejárja a bolygót. Ez akkor fordul elő, amikor a délről érkező melegebb levegő találkozik a hidegebb északi levegővel – tudósított róla Tomasz Schafernaker.

Rendkívül forró napok

Közel 1500 területen voltak a Japán Meteorológiai Társaság szerint „rendkívül forró” napok, amikor a hőmérséklet elérte vagy meghaladja a 35 C-ot (95 F.

A hőmérsékletnek fagypont körülinek kell lennie, hogy az eső hóvá változzon. Októberben enyhült a hőség, de még mindig melegebb volt az átlagosnál.

A havazás nélküli november közeledése azonban az év leghosszabb várakozását jelenti. Bár egyetlen esemény nem tulajdonítható automatikusan az éghajlatváltozásnak, a Fudzsi-hegyen megfigyelt havazás hiánya összhangban van azzal, amit az éghajlati szakértők jósolnak a felmelegedő világban.

A Tokiótól délnyugatra fekvő Fudzsi Japán legmagasabb hegye, 3776 méter (12 460 láb). A vulkán, amely utoljára alig több mint 300 éve tört ki, tiszta időben látható a japán fővárosból.

Fudzsi – 220 ezren jutottak fel a csúcsra

Kiemelkedően szerepel a történelmi japán műalkotásokban, beleértve a fatömbnyomatokat is. Tavaly több mint 220 ezren jutottak fel a csúcsra július és szeptember között.

Fotó: Wikipédia