2025 május 12

Keir Starmer miniszterelnök – A brit élet kiváltság, fordulat a bevádorlók ellen?

Nagy-Britanniában az élet kiváltság, amelyet ki kell érdemelni: ezekkel a szavakkal kívánja bejelenteni Keir Starmer brit miniszterelnök a bevándorlási reformot.

Nagy-Britannia ismét reformot akar a bevándorlás terén. A londoni kormány bemutatott egy „Bevándorlási Fehér Könyvet”. A kormány szerint Keir Starmer miniszterelnök be akarja jelenteni, hogy a brit élet „kiváltság”, amelyet ki kell érdemelni, és ezt bevándorlásellenes politikával egyértelművé akarja tenni.

Nyitott határokkal kapcsolatos kísérlet vége

A reform hátterében különösen a tavalyi kormányváltás áll. Starmer bejelenti majd „Nagy-Britannia sikertelen, nyitott határokkal kapcsolatos kísérletének végét” – közölte a kormány.

Az ápolói szakmákra vonatkozó „gondozói vízumot”, amelyet az ápolóhiány leküzdésére vezettek be, ebben a formában eltörlik. A központi munkavállalási vízumhoz (,,Szakképzett Munkavállalói Vízum”) ismét egyetemi diploma szükséges. Azoknál a szakmáknál, amelyek nem igénylik ezt a képesítést, a tartózkodási engedélynek szigorúan korlátozott időtartamúnak kell lennie.

A kormány szerint a munkaadóknak nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a brit munkavállalók képzettségére.

A brit állampolgárság iránti kérelem benyújtásának határidejét elvileg ötről tíz évre emelik. A kormány szerint a folyamatnak gyorsabbnak kell lennie azok számára, akik „tartós hozzájárulást tudnak bizonyítani a gazdasághoz és a társadalomhoz” – például ápolók, orvosok, mérnökök és mesterséges intelligencia területén ténykedő vezetők. Ezen felül magasabb követelmények vonatkoznak majd az angol nyelvtudásra is írja hírügynökségi jelentésekre hivatkozva a német Spiegel hírmagazin.

Nagy-Britannia – Csúcstalálkozó az EU-val május 19-én

A Nagy-Britanniába irányuló bevándorlás a 2020-as Brexit után jelentősen megnőtt, ellentétben az akkori kormányok bejelentéseivel. A PA hírügynökség jelentése szerint 2024-ben a nettó bevándorlás 728 000 fő volt.

Az ország Európai Unióból való kilépése következtében azonban a bevándorlók többsége már nem európai országokból érkezett – a belépés még az uniós polgárok számára is jelentősen bonyolultabbá vált. Ez vonatkozik például a fiatalabbakra is, akik tanulni vagy csereprogramban részt venni kívánnak Nagy-Britanniában.