2024 november 15

Titok – a Kalambo-vízesés többszázezer éves rejtélye

Régészek feltárták a különös, régi faépítményt, amely nagyjából félmillió éves. Az egyszerű szerkezetet Zambiában egy folyóparton a Kalambo vízesésnél találták. Két egymásba illeszkedő rönkből áll.

„Rendkívüli, hogy a fa félmillió évig egyben és érintetlenül maradt. Ezzel valódi betekintést nyerhetünk a történelem ezen időszakába” – nyilatkozta Geoff Duller, a faszerkezetről szóló tanulmány társszerzője. A cikk a napokban jelent meg a Nature folyóiratban a CNN hírgynökség ismertetése szerint.

A Kalambo vízesésnél

A szerkezet felső részbe szándékosan kialakított bevágás lehetővé teszi, hogy derékszögben illeszkedjenek az elemek egymáshoz – modta Geoff Duller, az Egyesült Királyságban található Aberystwyth Egyetem földrajz professzora, aki tagja volt a csapatnak, amely 2019-ben a felfedezést tette.  

Elmondása szerint a Kalambo-vízesés aljában, Zambia és Tanzánia határa közelében feltárt építmény valószínűleg egy fából készült emelvény részét képezte, amelyet gyalogútként, az élelmiszer és a tűzifa szárazon tartására, vagy talán egy olyan alapként használtak, amelyre lakást lehetett építeni. A furcsa struktúrán kívül egy ásóbotot és más fából készült szerszámokat ástak ki.

780 000 éves csiszolt deszka

A legkorábbi ismert fából készült lelet egy 780 000 éves csiszolt deszka töredéke, amelyet az izraeli Gesher Benot Ya’aqovban találtak. A legrégebbi Európában feltárt fából készült vadász- és táplálékszerző eszközök körülbelül 400 000 évesek állapítja meg ismertetőjében a CNN.