2025 január 20

A dráguló kamatok ellenére az ingatlanvásárlók harmada hitelből fedezi új otthonát

A KSH legfrissebb, keresetekről szóló gyorstájékoztatója szerint 2022 szeptemberében a tavalyi év azonos időszakához képest 19,2%-kal emelkedett a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke. Ezzel együtt tavaly szeptemberhez képest 4,5 százalékkal lettek drágábbak a lakáshitelek az MNB szerint, mégis a tranzakciók 30-40%-át továbbra is banki kölcsönnel kiegészítve finanszírozzák a vásárlók. A Credipass adatai szerint a hiteligénylések 79%-ban a CSOK adta lehetőségekkel is éltek a hitelfelvevők.

A KSH legfrissebb, keresetekről szóló gyorstájékoztatója szerint 2022 szeptemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 504 100 Ft, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke pedig 284 900 forint volt, ami 19,2%-kal felülmúlta az előző év szeptemberit. A piacon a Credipass közvetítésével jelenleg elérhető, lakáscélra fordítható jelzáloghitelek átlagosan 9,5 százalékos, 10 évre fixált kamattal érhetőek el, ha egy mediánbért igazoló, kétkeresős háztartás hitelcélja megegyezik az országos átlaggal, ami megközelítőleg 15 millióra rúgott a negyedik negyedéves adatok alapján. Ez jelentős, 5,5 százalékos drágulást jelent a kamatok tekintetében az előző év novemberéhez képest. Mérlegre téve az átlagbér-emelkedés mértékét és a megugró hitelkamatokat, nem csoda, ha az átlagember a fejéhez kap, pedig nincs ok a kétségbeesésre az ingatlan- és hitelpiaci szakértők szerint.

„A hitelpiac az ingatlanpiaccal együtt kirívó átalakuláson megy keresztül. Az emelkedő kamatkörnyezet, az infláció és alapvetően az élet drágulásának eredményeként többek letettek otthonteremtési terveikről. Jelentősen csökkent a hitelezés volumene, sokan vagy teljesen elestek a hitelezési lehetőségek igénybevételétől, vagy csak kisebb összeget tudnak most felvenni jelzáloghitelként, azonban az ingatlantranzakciók 30-40%-ban a vásárlók még mindig igénybe veszik a pénzintézetek segítségét ingatlanvásárlás során.” – kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

A jelzáloghitel-piac változását a Credipass szakértői által közvetített hitelügyletek adatai egyértelműen alátámasztják. Az átlagos hitelnagyság Budapesten és Kelet-Magyarországon 5-6 százalékponttal csökkent, egyedül nyugaton vettek fel nagyobb összegű kölcsönt az ügyfelek, itt 5 százalékponttal emelkedett az átlagos hitelnagyság az októberi és novemberi adatok szerint az előző negyedévihez képest. „A változás nem csak átlépte a jelzáloghitel-piac küszöbét, hanem ajtóstól rontott a házba. Az év eleji – zöld hitelnek köszönhetően – extrém piac 2/3-a kora nyár óta elolvadt. Bár a fordulatra számítottak a szakértők, mégis egy pesszimistább forgatókönyvvel szembesült a szegmens, a megszokott volumen felénél járunk jelenleg.” – folytatta Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

Míg 2022 harmadik negyedévében az összes hitelügylet 23,1%-hoz adtak be CSOK igényt a Credipass országos adatai szerint, addig a negyedik negyedévből rendelkezésre álló adatok alapján a hitelügyletek 79%-ban igényelték a hitelfelvevők a családi otthonteremtési támogatást is jelzáloghitelük mellé.

„A CSOK-os hitelfelvevők arányának emelkedése arról árulkodik, hogy az otthonteremtés a változások ellenére sem elkerülhető. Ha az ügyfél nem rendelkezik megfelelő tőkével, de jól tájékozódik, az már fél siker. Hazánk szerteágazó állami támogatási rendszerében szakértő iránymutatással lehet csak eligazodni és fontos, hogy amikor az ügyfél elképzeli magát adósként új otthonában, akkor maradjon a realitás talaján, így még ebben a borongós időszakban is megvalósítható cél lehet az otthonteremtés.” – tette hozzá Fülöp Krisztián.


[1]https://sta.mnb.hu/Reports/powerbi/STA/Kamatstat_HU?rs:embed=true[2]https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/ker/ker2209.html