2024 április 25

EKB: maradt a kamat, ahol van

Nem változtattak

A kormányzótanács változatlanul hagyta az irányadó refinanszírozási műveletek 0,00 százalékos kamatlábát, valamint az aktív oldali és a betéti rendelkezésre állás kamatlábának 0,25 százalékos, illetve -0,40 százalékos szintjét. Az EKB jelezte, hogy huzamosabb ideig fenntartja a jelenlegi kamatszintet, és szükség esetén további gazdaságélénkítő intézkedéseket alkalmaz.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”117″]

Az amerikai jegybank viszont kamatot emelt

Huszonöt bázisponttal 1,50 százalékra emelte az irányadó kamatot a Fed. Továbbá három újabb kamatemelést helyezett kilátásba 2018-ra és 2019-re, amíg a kamatszint el nem éri a 2,8 százalékot. Ebben nem volt eltérés a legutóbbi, szeptemberi gazdasági előrejelzéséhez képest. Ami viszont változott, hogy a Fed gyorsabb gazdasági növekedést vár és kisebb munkanélküliséget.

A Fed szerdán azt közölte, hogy szeptemberi várakozásához képest a jövő évi GDP-növekedési várakozását 2,1 százalékról 2,5 százalékra, a munkanélküliségi rátával kapcsolatos becslését pedig 4,1 százalékról 3,9 százalékra változtatta. A Fed inflációs célja nem változott, 2 százalék maradt.

Nem volt meglepetés

A piaci szereplőket nem érte váratlanul a szerdai kamatemelés. A kamatemelés mellett szóló érveket erősítette a Federal Reserve november végén kiadott gazdasági helyzetértékelése, a Bézs Könyv, amely az inflációs nyomás erősödésének jeleiről számolt be.

Helyzetelemzésében a Fed az idén már megszokott módon a legutóbbi, az október első hetétől november közepéig tartó időszakra vonatkozóan is a „szerény vagy mérsékelt” szóhasználattal jellemezte a gazdasági növekedés ütemét.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Beindult az infláció

Változott azonban a Fed inflációs kilátásokról alkotott megítélése. Azt közölte ugyanis, hogy fokozódott az inflációs nyomás a legutóbbi felmérés óta. Ennek okát az elemzés készítői elsősorban az építőipari alapanyagok árának emelkedésében, valamint a közlekedési és feldolgozóipari ágazatok beszerzési költségeinek növekedésében vélték felismerni, amit sok esetben már a fogyasztókra is áthárítottak.

Az inflációs nyomás fokozódására tett utalás lényeges változást jelent a Bézs Könyvek idei sorozatában, hiszen a korábbi felmérésekben rendszerint alacsony, az inflációs cél elérését megnehezítő gyenge áremelkedési dinamikát állapított meg a Fed elemzése.

A szerdán ismertetett adat szerint gyorsult az amerikai fogyasztói áremelkedés novemberben. A havi szintű fogyasztói áremelkedés 0,4 százalék volt novemberben az októberi 0,1 százalék után. Az éves szintű infláció 2,2 százalék volt, az októberi 2 százalékot követően.