Egyre nő az afrikai vírussal fertőzöttek száma
Az eszéki kórház fertőző osztályán kezelt három beteg nincs életveszélyben, állapotuk jónak mondható – nyilatkozta Jozo Kristek, az eszéki klinikai központ igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy a kórokozó emberről emberre nem terjed, nincs helye pániknak. Az orvosok azt nem tudták megmondani, hogy a három ápolt hogyan fertőződött meg a vírussal.
Biztosra vehető, hogy az Eszéken kezelt három eset egyikében sem külföldről hurcolták be a kórokozót, mert a betegek közül senki sem járt a szomszédos országok valamelyikében – mondta Ira Gjenero Margan, a horvát epidemiológiai intézet igazgatója.
Horvátországban múlt héten egy bródi (Slavonski Brod) beteg szervezetében mutatták ki első alkalommal a nyugat-nílusi vírust. A 65 éves férfi vélhetően a Vajdaságban fertőződött meg, állapota stabil.
A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában diagnosztizálták, és 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák főképp madarak, az emberre – esetlegesen lovakra – történő átvitel szúnyogcsípés útján történik.
Embereknél a fertőzés általában tünetmentesen zajlik le, de lázzal jár. Az esetek egy részében azonban a fertőzés agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet.