
Egymilliárd forint Széchenyi Kártya hitel
Mészáros Éva elmondta: a kamara hitelkihelyezéssel foglalkozó irodája június végéig egymilliárd 64 millió forint kölcsönt nyújtott az igénylő vállalkozásoknak. Összesen 145 vállalkozás kérelmét bírálták el kedvezően. A kommunikációs vezető kiemelte, hogy az előző év hasonló időszakához képest a kölcsönigénylők száma és a kihelyezett hitel összege is nőtt, mintegy 10 százalékkal. Mészáros Éva megemlítette, hogy húsz szabolcsi vállalkozás Agrár Széchenyi Kártya hitelt kapott az első fél évben, 82,5 millió forintot.
A szabadon felhasználható Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelt azok az őstermelők, egyéni és társas vállalkozók, valamint családi gazdálkodók igényelhetik, akiknek tevékenysége között szerepel a mezőgazdasági termelés, feldolgozás, az erdészet, állattenyésztés, a vad-, illetve halgazdálkodás.
A 2011. szeptemberétől igényelhető Agrár Széchenyi Kártya hitel iránt az idén jelentősen nőtt az érdeklődés a megyében, hiszen 2012. első felében még csak hat szabolcsi vállalkozás kért ilyen kölcsönt, 18,5 millió forintot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kommunikációs vezetőjének tájékoztatása szerint 2002. és 2013. június 30. között közel 4500 nyírségi vállalkozásnak nyújtottak Széchenyi Kártya hitelt működésének, vagy fejlesztésének finanszírozásához. A 2002. és 2009. közötti időszakban a folyószámlahitel volt a népszerű a megyében, összesen 3200 vállalkozás több mint 16 milliárd forint kölcsönt kért és kapott.
A 2010-es évtől új konstrukciókkal bővült a hitelkínálat, így forgóeszköz-, beruházási-, önerő kiegészítő-, támogatást megelőlegező-, illetve Agrár Széchenyi Kártya kölcsönt is kérhettek már a vállalkozások. A komplexé vált hitelezési program keretében azóta több mint 1200 vállalkozáshoz helyeztek ki kölcsönt Szabolcsban, 9 milliárd forintot meghaladó összegben. Mészáros Éva megjegyezte, hogy a kihelyezett Széchenyi Kártya hitelek száma az országosnak a 2 százalékát tette ki 2002-től. Arra is kitért, hogy a kedvező kamatozású, gyors hitelhez jutást jelentő Széchenyi Kártya kölcsönt kérőknek évente alig 10 százalékát utasítják el, a jól működők, eredményesen gazdálkodók mindegyike számíthat a pénzügyi segítségre.