
Egy figyelemreméltó kombó – Sony Vaio laptop teszt
Egy kis kitekintés
Azt mondom Sony, erre te azt mondod: Hi-Fi, TV, PlayStation, laptop. A Walkman-t gyakorlatilag ők találták fel. Egy rendkívül széles vertikumot lefedő cégóriásról van szó, melyek összességében hatalmas zene-mozgókép-szórakoztató iparági birodalmat jelent. Mint elektronikai brand már régóta jelen van kis hazánkban, neve a hosszú élettartam, a hiba mentesség, a minőség szinonimája volt.
Ma, amikor szinte mindent Kínában gyártanak és a gyilkos árversenyben a fogyasztó a hasonló minőségű de olcsóbb, vagy trendibb terméket fogja választani, már nincs nagy jelentősége, hogy a konkurens Samsung LED panelje, vagy memória modulja lapul benne. Az ígéret, hogy a megfelelő brand store-ban fogod elkölteni a pénzecskédet egyedül az számít. Márpedig a Sony számít rá és a piacon úttörőként hozta létre a Sony márkaboltok hálózatát. Jelenleg a Samsung is próbálkozik hasonlóval, hogy egyfajta exkluzivitást tudjon adni a top húzó termékeinek.
Van egyáltalán a nagy Almának vetélytársa?
Az iPod, az iPhone és az iPad, iTunes (és most mókuskodnak az Apple TV-n) megjelenése ugyanis alaposan felkavarta az állóvizet a szórakoztató elektronikai iparágban. Steve Jobs nem találta fel ezeket a készülékeket, hanem elhitette a fogyasztóival, hogy pont erre van nekik szükségük, veszik is mint a cukrot. A trend felállt, aki nem tart vele az szépen csendben elfelejtődik.
Miért erőltetik a win8-at olyan nagyon?
A trend a számítástechnikában is felállt, amit a nagyok, Microsoft és az Intel próbálnak befolyásolni. Az új win8 olyan mérvű támogatást kap a laptop gyártóktól, hogy az már több mint egészséges. Tudom én, hogy az érintőképernyős alkalmazásokat ez a szoftver fogja működtetni, de unos untalan találkozni olyan driver hibákkal, vagy támogatás hiánnyal, ami azt jelzik, hogy az alkalmazások, perifériák, ne adj isten a videó kártya gyártók még nem fejlesztettek ki alá. Kíváncsi vagyok, hogy az őszi modell váltásoknál vajon mi lesz a helyzet.
A gép
Addig is ismerkedjünk meg a Sony brutálisan izmos gépével. Érdekes, hogy a típussal tavaly nyáron rukkoltak elő és azóta sem pakoltak össze egy ekkora méretű dobozban ilyen erős hardvert, természetesen mi más mint win8 (64) fut rajta. A Vaio -E sorozatot általános, mindennapi használatra alakították ki, magam is csodálkoztam, amikor kiderült, hogy nyolc altípusa van. De rögtön kikaptam a farbát, mert már tudtam mi kell nekem. Mindennapi használat, morfondíroztam amikor kicsomagoltam az óriási 17,3′ (43,8 cm!) képátlójú egyáltalában nem a hordozgatásra tervezett laptopot.
A gép igen masszív, a belepakolt anyagoknak köszönhetően össztömege 3,2 kg. Hát nem egy leányálom mozgatni, nem is gyártják rózsaszínben, ezüst és – szerintem a legkirályabb – matt fekete kivitelről tudok. Amiért a választásom ráesett az a tudása, a kijelző mérete és az olyan extrák mint a billentyűk háttérvilágítása, de kezdjük az elején.
V mint videó
Mivel régóta szerettem volna kipróbálni egy profi videó szerkesztő programot, a felturbózott régi P4-esemre feltettem a Sony Vegast, de rájöttem, hogy túlbonyolítom az életemet, mert a HD minőségű renderelés meglehetősen sok időt vett igénybe. A Sony- E sorozat nagytesója (SVE1712V1E) pedig mindenféle várakozásnak eleget tesz, a kijelző méretében, mind tartalomban rendkívül áldásos, főleg ha extrém esetben tervezéssel, grafikai munkával foglalkozol akár hobbi szinten, vagy csak ha kikapcsolódás képen fps játékkal szeretnéd elütni az időt, ebből következik, hogy az irodai megoldásokat egyértelműen kirázza a kisujjából. 80 darab! megnyitott ablak a Chrome böngészőben a 6 GB rendszer memóriát 73%-ban foglalja le, még plusz 30 ablak a Firefoxban és még mindig csak 83% nál járunk. Nem bírtam lefagyasztani, talán megizzasztani.
Mi van a gépházban?
Processzor: Intel® Core™ i7-3632QM processzor, 4 magos, 2,20 GHz-en megy, de a gyártó ismertetője szerint a 3,20 is elérhető a beépített Turbo boost technológiával. A 3DMARK 2011 teszt szerint ez 2,893 MHz. Az „E” széria egyik legújabb és legpraktikusabb funkciója, hogy a folyamatban lévő munkáinkat tetszőlegesen zárhatjuk elegánsan egy fedél csukással. A fejlett energiatakarékossági funkcióiknak (Rapid Wake + Eco) köszönhetően a VAIO E modellek a fedél lehajtásával hibernálják magukat, és a nyitott vagy el nem mentett munkát akár 10 napig megőrzik. A fedél ismételt felnyitásával a számítógép 3 másodpercen belül (mértem!) magukhoz térnek és a megkezdett munka ismét folytathatóvá válik.
Memória
6 GB SDRAM, azaz 1 db 4,096 MB Samsung DDR3 @ 800 MHz és 1 db 2,048 MB Elpida DDR3 @ 800 MHz (effektív órajel 1.600 MHz) modul található, ami összesen 8 GB.-ig bővíthető. A videó szerkesztésnél a processzor használat 10-15%, memória olyan 20-30% körüli, de az elkészült anyag avi, vagy wmw-re való konvertálásánál már extrémebb volt a helyzet: processzor használat 80-85%, memória olyan 70-80% kihasználtságon futott.
HDD
A vinyó mérete pont elegendő, 750GB SATA, 5400rpm. (750 GB WDC WD7500BPVT-55HXZT3) Bár én már nagyon várom, hogy az SSD-k kapacitása nőjön az áruk meg essen, mert csendes lenne a gép. Ezt a rendszert (Cpu,Gpu, HDD, Ram) pedig hűteni kell és itt a „szépség” oltárán bizony elvérzik, mert hangos mint a Niagara. A hűtő ventilátor nem hátra, hanem bal oldalra van kivezetve (hátul lehetetlenség, mert a felnyitott monitor alsó kávája a zsanérok alá nyúlik le).
Kijelző
A látvány magáért beszél. 1920 x 1080 Full HD! (16:9) Ebben a méretben szinte el lehet veszni az asztalon. Játéknál már lehet érteni, miért írják a dobozra, hogy hosszabb gépezés után bizony szédülés, émelygés stb. előfordulhat. Ha ilyen nagy felületen úgy igazából beindul a játék, vagy pörgősebb intro fut full effektekkel, akkor csak jár a user szeme mint az asztalfiók. A film nézés nagyon mozis, ilyen jó hangot laptopon nem is tudom mikor hallottam utoljára. Klassz dolog ha több területen is otthonosan mozog egy gyártó. Teljes gyártói hardver specifikáció itt. és Teljes AIDA 64 hardwer lista itt. Az internetes tartalmak nézegetése ebben a felbontásban meglehetősen nehézkes, még a sas szeműeket is zavarhatják a hangya méretű betűk, de ha beállítjuk a böngészőben a nagyítást, vagy az egész asztalt is nagyobb felbontású üzemmódra tudjuk állítani a gyorsindítóban figyelő Catalyst Control Centerrel. A grafikai munkánál pedig nagyon kényelmes a nagyobb felbontás, mert ki lehet jól használni az ablakok közötti váltogatást, de egy videó vágó programnak pedig áldás, ráadásul teljes asztalnyi felületet kíván.
Szerelmünk a videokártya
Az AMD Radeon™ HD 7650M kártya brutál 2 GB RAM-ot rejt, ami szerintem több mint elegendő, ha grafikai teljesítményről van szó. Ezzel a játékos fanok biztos tudnának vitázni, de azt persze tudjuk, hogy laptopot csak játékra használni nagy luxus, egyszerűen nem éri meg, lásd ventillátor közelsége és hangossága. Ki akarja a szabadidejét a Niagara mellet tölteni nap mint nap? Ugyanakkor a hűtés tisztességesen teszi a dolgát, a gép nem melegszik. Játékok közül én az egyik kedvencemet teszteltem, a MOHA Airborne-t, mit mondhatnék, olyan simán megy full effektekkel, hogy öröm nézni. Gondoltam egyet, hogy majd frissítem a videókártya driver-ét, de láss csodát, az AMD -nél külön kiemelik, hogy Vaio? Hahó akkor neked itt nincs semmi dolgod. A Sony.com oldalon meg nem találtam erről SEMMIT. A magyar official oldalon van egy letöltések menü, de itt sem történt csoda. Elgondolkodtató, hogy frissítések után újra megcsináltam a 3DMARK 2011 tesztet és nagy megrökönyödésemre nem ismeri fel a videó kártya driverét, ezért nem pontozta a teljesítményét. összességében 764 pontot kaptam, ami oly kevés, hogy az összes valaha itt tesztet végző gépek 93% -a, nagyobb eredményt ért el mint én. Ha a saját gépemről lenne szó, letúrnám a francba a win8-at és a jól bevált 7-el újrakezdeném. Már a második gyártónál találkozom hasonló GPU driver hibának látszó problémával. Ha valakinek erről már van adata, értesítsen.
A dicséret helye
Minden laptopnál ami a kezem alatt megfordult krónikus csatlakozóhely hiányban szenvedtem, de nem a Vaio-nál, mert itt bátran pazarlóan osztogatták a helyeket. Jobb oldalt 3, bal oldalt egy USB foglalat van. A jobb oldalon van az optikai meghajtó (érdekes normál, nem Blue Ray).
A bal oldalon a hűtő nyílás egyik oldalán a kijelző irányába van a HDMI és a VGA D-Sub kimenet, a másik irányban az említett egy darab USB, mikrofon és fülhallgató csatlakozó.
A csuklótámasz front oldalán pedig két SD kártya hely, az egyik tényleg SD a másik a saját ProDuo fejlesztésük (csodálkoztam volna ha nem tették volna be).
A hangról szuperlatívuszokban tudok csak beszélni. A hangszórók nem nagy méretűek, de remekül szólnak, a látvány, hogy a filmeket csík nélkül is lehet nézni, igazi mozis élmény. Nagyon tetszik a billentyűzet háttérvilágítása, ha megnyomok egyet is rögtön aktiválódik, így félhomálytól hajnalig lehet vele dolgozni. Precízebb grafikai munkánál azért elkel a lámpás háttérfény, de ne legyünk telhetetlenek. Némelyik billentyű éles hangon nyiszorgott, így ha valaki gyorsan tud gépelni az már zavaró. Egyébként a billentyűk formája a divatos lapos, szigetszerű. Könnyen és jól lehet a funkció gombokat használni, jelesül: touchpad, némítás, hangerő, fényerő, külső monitor átkapcsoló stb.
A tapipad mérete: 10×5,7 cm, elég nagy, a kétujjas görgetés simán megy, egy-két mm-el van süllyesztve a felületbe, a kontúrja egy fényes fém keret, amely olyan ügyesen, ferdén van kialakítva, beültetve, hogy egy szinte minden látószögből vissza veri a fényt. A felhasznált anyagok minősége kiváló, tapintás, érzet, látvány, kidolgozás mind első osztályú.
Mit nem szeretek?
Vagy mit nem tudunk vele csinálni mint egy jóval könnyebb, kisebb testvérével. Hát például nem tudunk hanyatt fekve, gépet térdre támasztva szörfözni a neten, mert az a bizonyos 3,2 kg, egy idő után bazi kényelmetlen. Nem tudunk egy normális filmet végignézni egy feltöltéssel, mert lemerül 1,5-2 óra körül. Gondolom a hangerő és a monitor (+ventilátor) fogyaszt rendesen. Valószínűleg ez vadonatúj aksi esetén lehet 3-4 óra. Blu-ray Disc™ kombinált lejátszó az nincsen benne, csak egy LG-Hitachi multi olvasó.
A funkció gombok fölött van három extra funkció gomb, az Assist a Vaio Care segédprogramot indítja, ami segít csekkolni a gép állapotát, ha véletlenül lenne valami teljesítménnyel, a biztonsággal, a rendszerbeállításokkal azt itt mind elmagyarázza. A Web gomb azonnal indítja a böngészőt és a Vaio gomb, amivel szintén rendszer szerű beállításokat végezhetünk (áram-akkumulátor, egér-billentyűzet, képminőség, hardver, hálózat egyéb).
Összegzésképpen
Az erő lenyűgöző ami a gépházban lapul. Magam is elmorzsoltam egy könnycseppet mikor vissza kellett adni. A napi sokórás együttlét azért nem ajánlott, mert nagyon hangos, már-már zavaró a ventilátor zúgás. Hát igen, az erőgépet hűteni kell. Ezen az SSD meghajtó csere sem segítene (hol van ma 750-es SSD?), mert az i7 CPU-t és a 2GB GPU-t akkor is kell hűteni. Imádtam az óriási asztalt, amit jól ki lehet használni a megnyitogatott ablakokkal.
Eldönteni azt kell, hogy kell az nekem, hogy hordozható erőgépem legyen, vagy beszerzek egy nagy házat és bepakolom szinte ugyanezt, és nem aranyáron cserélek vagy bővítek ha szükséges.
A laptopot a Sony Magyarország bocsátotta a rendelkezésemre. A neten 5 árat találtam 270 e.-től 350 e.-ig ami meglepően széles szórás. Mindenképpen érdemes megnézni, hogy honnan szerezzük be.