Eb 2024: Holnap kezdődik a negyeddöntő – Nézzük a csapatokat
Holnap kezdetét veszi az Európa-bajnokság (Eb) negyeddöntője, jövőhéten pedig már azt is fogjuk tudni, hogy ki emelheti a magasba a trófeát és viheti el a bajnoki címet.
Nézzük, hogyan teljesítettek eddig a csapatok és ez alapján mérlegelve azt is, hogy ki a legesélyesebb a győzelemre:
Az EB házigazda Németország
A házigazdák stílusosan kezdték a tornát, és a müncheni közönséget egy Skócia felett aratott 5-1-es győzelemmel izgalomba hozták. Ezt követően Stuttgartban keményen küzdöttek Magyarország ellen, és bár az A csoport utolsó mérkőzésén Frankfurtban alulmaradtak Svájccal szemben, Niclas Füllkrug egyenlítő találata a mérkőzés hajrájában biztosította Julian Nagelsmann csapatának csoportelsőségét, és veretlenül jutottak tovább a kieséses szakaszba, ahol viszonylag simán búcsúztatták Dániát. A csatár Jamal Musiala különösen jó benyomást tett, hiszen négy fellépésén háromszor is betalált.
Az eddigi teljesítményük alapján az Eb legesélyesebbje Spanyolország lesz az ellenfél
A La Roja remek formában kezdte ezt az Eb-t, mind a négy mérkőzését megnyerte, és kilenc gólt szerzett, a döntő első gólját pedig a Grúzia elleni 4-1-es siker alkalmával kapta. A szélső Lamine Yamal történelmet írt azzal, hogy Horvátország ellen az Európa Bajnokságok történetének legfiatalabb játékosa lett, míg a csatár Álvaro Morata a torna harmadik legjobb góllövője, miután ugyanezen a mérkőzésen a hetedik gólját szerezte. Spanyolország lesz az első csapat, amely négy Eb-címet nyer, ha Németországban diadalmaskodik.
Portugália
A Csehország elleni utolsó pillanatban aratott győzelmet a Törökország elleni fölényes győzelem követte, miközben Portugália Németországban is jól kezdett. Roberto Martíneznek ezután az a luxus jutott, hogy a Grúzia elleni mérkőzésen, amelyen megengedhették maguknak, hogy elveszítsék a csapatot, és el is veszítették. A selecaóiak megijedtek, amikor Szlovénia büntetőpárbajra kényszerítette őket a 16 közé jutásért, mielőtt Diogo Costa kapus hősiesen hárította mindhárom rúgást a szétlövésben, és ezzel megpecsételte a 3-0-s győzelmet. Cristiano Ronaldo még nem nyitotta meg számláját a tornán, mivel hat egymást követő tornán próbál gólt szerezni.
Ellenfelük Franciaország
Franciaország a 2012-es Eb óta először nem tudta megnyerni a csoportját, miután az Ausztria elleni győzelmet követően döntetlent ért el Hollandia és Lengyelország ellen. A franciák azonban továbbra is veretlenek, és Kylian Mbappé büntetővel vette ki a részét a D-csoport utolsó mérkőzésén, mielőtt a 16 között Belgiumot legyőzték volna. Didier Deschamps célja, hogy hatodik nagydöntőjébe jusson hazájával; játékosként kijutott egy világbajnokságra és egy Európa-bajnokságra, edzőként pedig két világbajnoki döntőt és egy Európa-bajnokság döntőjét vívta meg.
Svájc és Anglia
A három csoportmeccsén veretlen Svájc a 16 között a címvédő Olaszország elleni rendkívül meggyőző győzelemmel tette még fényesebbé eddigi tornáját. Az Azzurri legyőzése után, miután az Eb A csoportban Niclas Füllkrug utolsó pillanatban szerzett egyenlítő gólja előtt pillanatokra volt attól, hogy legyőzze a házigazda Németországot, a Nati senkitől sem tart, és talán már álmodik története első nagy nemzetközi bajnoki címéről.
Anglia nem a legjobb formáját hozta a C csoportban, de így is a csoport élén végzett, és továbbra is veretlen. Mindhárom mérkőzésen láthattunk villanásokat abból a zsenialitásból, amelyet az olyan csatárok, mint Jude Bellingham, Harry Kane és Phil Foden képesek produkálni. Bellingham fejrúgása hosszabbításra kényszerítette a szlovákok ellen megnyert 16. fordulóban, mielőtt Kane a győztes gólt fejelte volna, de Gareth Southgate edző tudja, hogy legjobb játékosainak következetesebb teljesítményre van szükségük, ha meg akarnak felelni a döntő előtti reményeiknek.
Hollandia és Törökország
Hollandia vegyesen kezdett, a Lengyelország elleni szép győzelemmel, majd a Franciaország elleni gólnélküli döntetlennel, majd az Ausztria elleni drámai, 3-2-es vereség után az egyik legjobb harmadik helyezettként jutott tovább. A 16 közé jutásért vívott mérkőzésen azonban könnyedén, 3-0-ra legyőzték Romániát, és megmutatták, mennyire veszélyesek tudnak lenni. Különösen Cody Gakpo volt a szikra, aki eddigi négy fellépésén három gólt szerzett.
Törökország a torna egyik legszórakoztatóbb mérkőzésével kezdett, egy mindent eldöntő mérkőzésen búcsúztatta Grúziát Dortmundban. Ezt követően ugyanebben a stadionban vereséget szenvedtek Portugáliától, de Vincenzo Montella csapata aztán a harmadik mérkőzésen a tízfős Csehország ellen sértetlenül, Cenk Tosun révén későn nyert. A 16 között Lipcsében újabb thriller következett, amikor két Merih Demiral-gól és egy elképesztő utolsó pillanatban védett Mert Günok gólja biztosította a Türkiye számára a helyét mindössze harmadik EB-negyeddöntőjében Ausztria ellen – UEFA oldaláról.