
Uniós milliárdokból épül újjá a Dunakanyar víziturizmusa – Mutatjuk, hol lesznek új fejlesztések
A Dunakanyar hét településén indul meg látványos fejlesztés 1,1 milliárd forintos uniós támogatásból: csónakházak, vízreszállási pontok, közösségi terek és sportközpontok épülnek, hogy fellendítsék a térség aktív víziturizmusát. A beruházások célja, hogy a Duna menti városok ne csak természeti szépségükről, hanem sportos, élményalapú kikapcsolódási lehetőségeikről is híresek legyenek.
Milliárdos fejlesztés a Dunakanyarban – Csónakházak, központok, új lehetőségek a vízitúrázóknak
A Dunakanyar aktív víziturizmusa új korszakba lép: uniós forrásból hét megállóhelyen épül korszerű infrastruktúra, csónakházak és sportközpontok. A cél élhetőbb, élménydúsabb vízparti élet – nemcsak sportolóknak, de családoknak, turistáknak és vállalkozóknak is – jelentették be a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sajtótájékoztatóján csütörtökön Budapesten.
Hét kulcsfontosságú megállóhely kap új vízi bázist. A fejlesztés Ipolydamásdon, Szobon, Nagymaroson, Visegrádon, Vácon, Szigetmonostoron és Gödön valósul meg, 1,1 milliárd forint értékben, a TOP Plusz program keretében. A tervek szerint a helyszíneken csónakházak, biztonságos vízreszállási pontok, közösségi terek, pihenőhelyek és aktív turisztikai csomópontok létesülnek.

A Dunakanyar milliárdos fejlesztést kap, csónakházakra, közösségi térre, kikötőre. Forrás: Pixabay
Gödön csónakház és közösségi tér épül
Tuzson Bence igazságügyi miniszter és országgyűlési képviselő kiemelte, hogy Gödön egy 120 csónak befogadására alkalmas csónakház épül, emellett az önkormányzat vállalta a Széchenyi csárda újjáépítését és a közeli park felújítását is. A cél, hogy a vízi, gyalogos és kerékpáros turizmus találkozási pontjává váljon a terület.
Vitályos Eszter kormányszóvivő szerint a víziturizmus nem csupán egészségmegőrző tevékenység, hanem gazdasági lehetőség is, amely munkahelyeket teremthet és bevételt hozhat a településeknek. A projekt erősíti a helyi közösségeket és a magyar családok mindennapi kikapcsolódási lehetőségeit.
A turizmus egyre nagyobb szereplő a gazdaságban
Révész Máriusz aktív turizmusért felelős államtitkár emlékeztetett. A turizmus ma már a GDP 13 százalékát adja, és egyre többen keresik az aktív pihenést, rövid időtartamú, élményalapú kikapcsolódást. Ezért a kormány 65 milliárd forintos keretet különített el hasonló fejlesztésekre országszerte.
Kajak-kenu központok, új csónakházak
Nyikos András projektvezető tájékoztatása szerint a fejlesztés 2025 áprilisa és 2027 decembere között zajlik majd, tíztagú konzorcium együttműködésében. Visegrádon kajak-kenu központ, Gödön és Nagymaroson csónakházak, Ipolydamásdon vízreszállási pont létesül, biztonságos és természetközeli környezetben.
A Dunakanyar új szerepben
A Dunakanyar a következő években az ország egyik legvonzóbb víziturisztikai térsége lehet – családoknak, sportolóknak, vállalkozóknak egyaránt. A kérdés már csak az: a fejlesztések hatására vajon mennyire válik újraéledő gazdasági központtá is a régió?
Címlapkép forrása: Piaxabay