
Rekordárak a lakáspiacon – A fővárosban már nincs új lakás egymillió alatt
Márciusban még mindig rekordokat döntöttek az ingatlanárak, ám a hónap végére már érzékelhetően visszaesett a kereslet. Az első negyedévben a piac bivalyerős tempóban pörgött, ám a drágulás hatása már most megmutatkozott a vevői oldalon. A fővárosban már nincs új lakás egymilliós négyzetméterár alatt, a befektetők viszont továbbra is aktívak. Mutatjuk a részleteket.

A fővárosban már egymilliónál kezdődik az új lakások négyzetméter ára. Forrás: Unsplash
Rekordszinten az új lakás négyzetméterára, de gyengül a kereslet
A Duna House legfrissebb jelentése szerint az ingatlanpiac továbbra is élénk, az első negyedévben történelmi csúcsokat döntött mind az új, mind a használt lakás piaca. Az országos lakásárindex nominálértéken 345 pontra, reálértéken 127 pontra emelkedett. A panellakások árindexe 421 pontra ugrott, míg a téglalakásoké elérte a 280 pontot, ami szintén rekordszintet jelent. Márciusban 12 200 adásvétel történt, ami 10 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest – derült ki a Duna House friss jelentéséből. Az ingatlanpiac fordulóponthoz ért?
Budapesten mindenhol egymillió volt a négyzetméterek árai
Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára meghaladta az 1,6 millió forintot, a II. kerületben pedig a 3 millió forintot is túllépte. Most először nem található olyan fővárosi kerület, ahol az új építésű lakások négyzetméterára 1 millió forint alatt lenne. A kereslet erős maradt, a meghirdetett lakások kétharmada gyorsan gazdára talált.
Erősödött a kereslet az év első három hónapjában
Erősödött a kereslet a nagyobb, 80 négyzetméter feletti lakások iránt, miközben a 40-60 négyzetméteres ingatlanok forgalma visszaesett. Budán és Pesten is nőtt a 70 millió forint feletti lakások aránya az eladások között. Az értékesítési idő országosan panellakásoknál 2-3 hónap, téglalakások esetén körülbelül 4 hónap körül alakult.
A jelzáloghitel-piacon is lendület látható: a Credipass adatai szerint márciusban 125 milliárd forint értékben kötöttek lakáscélú jelzáloghiteleket, ami 28 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Budapesten az átlagos hitelösszeg elérte a 31,5 millió forintot, míg vidéken 21–22 millió forint között alakult. Kelet-Magyarországon a CSOK Plusz iránt is kiemelt érdeklődés mutatkozott: az új támogatási formát az igénylők közel egynegyede választotta.
A Duna House elemzése szerint 2025 első negyedévében a lakáspiaci tranzakciók száma folyamatos növekedést mutatott, és a megszokott szezonális visszaesés helyett márciusban is aktív maradt a piac. A hónapra becsült 12 200 adásvétel 7 százalékkal haladja meg a februári adatot, és 10 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit.
Elindult a kereslet csökkenése és növekszik a hitelpiac
Március második felében azonban már látszottak a kereslet csökkenésének jelei, amit a Duna House a meredeken emelkedő áraknak tulajdonít. Az elemzők szerint a következő hónapokban trendforduló következhet, az érdeklődés visszaesésével. A befektetők továbbra is aktívak: Budapesten a tranzakciók 45 százaléka, vidéken minden harmadik eladás mögött befektetési szándék áll.
Budapesten tovább élénkült a befektetői aktivitás: az ingatlanvásárlások közel 45 százalékát befektetési céllal kötötték, míg vidéken minden harmadik tranzakció mögött ilyen szándék állt. Az első lakásukat vásárlók Budapesten átlagosan 67 millió, vidéken 38,7 millió forintot költöttek. Az eladók jellemzően a 60 év feletti korosztályból kerültek ki, akik nagyobb otthonba költöznének. A jelzáloghitelpiacon is növekedés tapasztalható: márciusban 125 milliárd forint értékű lakáscélú hitelszerződés született, ami 28 százalékkal haladja meg a tavalyi adatokat. Budapesten az átlagos hitelösszeg 31,5 millió forintra emelkedett, vidéken pedig 21-22 millió forint között alakult.
Ugyanakkor a hónap második felében a jelentős áremelkedés már érezhetően visszafogta a keresletet. A Duna House szerint ez a trendforduló előrevetítheti a kereslet mérséklődését a következő hónapokban. Míg januárban és februárban még élénk volt a vásárlói érdeklődés, márciusban már egyértelműen látszott a lassulás jele.