2025 május 17

Döntöttek a takarékszövetkezeti módosításokról

A testület ülésén az ellenzék részéről csak a Jobbik képviselői voltak jelen. A gazdasági bizottság ülése után a módosító indítványokat előterjesztő nemzeti fejlesztési tárca részéről Fónagy János államtitkár a módosítások kapcsán nyilatkozott az újságíróknak.

Fónagy János elmondta: a múlt héten elfogadott törvény kihirdetése előtt a köztársasági elnök, aki szavai szerint a jogszabály céljával, tartalmával és társadalmi, szakmai hatásaival egyetért, olyan jogtechnikai és fogalmi pontosításokra tett javaslatot, amellyel a még ki nem hirdetett törvényt részben pontosítja, részben kiegészíti. Ezek alapján az előterjesztő nemzeti fejlesztési miniszter túlnyomórészt pontosította az eredeti törvényjavaslatot, ezeket a módosításokat tárgyalta és hagyta jóvá csütörtöki ülésén a gazdasági bizottság – utalt rá az államtitkár.

Fónagy János hangsúlyozta: a törvény eredeti célja nem változott, a kormány 100 milliárd forinttal erősíti meg a takarékszövetkezeti szektort annak érdekében, hogy a betétesek által elhelyezett összegek biztonsága „stabil” legyen. Kiemelte: a kormány annak érdekében támogatja ilyen összeggel a szektort, hogy a vidék bankja eredeti szerepének megfelelően az agrárvállalkozások, a mikro-, és a kis- és közepes cégek hiteligényeit a jelenleginél jobban ki tudja elégíteni, hogy megállítsa ennek a sok évtizedes tradíciójú pénzintézeti hálózatnak a 20-25 éve tartó „lejtmenetét”. Az államtitkár rámutatott: 20-25 évvel ezelőtt a takarékszövetkezetnek mintegy 2 millió tagja volt, de az elmúlt időszakban a tagság mintegy 100 ezerre csökkent.

Hangsúlyozta: az elmúlt időszak eseményei – például hogy korábban jó nevű takarékszövetkezetek „bebuktak”, tönkrementek – miatt gyors törvényhozói lépésre volt szükség. A kormány ennek tett eleget, amikor 100 milliárd forintot helyez el a TakarékBankon keresztül a szövetkezeti rendszerbe – hangsúlyozta.

„Bevallom, nem is értem, hogy néhány takarékszövetkezeti vezető, feltételezem, önös érdekek alapján, nem fogadja el a kormány ezen intézkedéseit, akkor, amikor sem az eredeti, sem az Országgyűlés által elfogadott törvényjavaslat, sem a mostani módosítók sem a szövetkezeti elveket és jogszabályokat nem sértik, sem a tulajdonnal és egyéb alapvető polgári jogszabályozási körbe tartozó kérdéseket nem érintenek” – fogalmazott az államtitkár. Fónagy János kiemelte: az elfogadott módosító javaslatok figyelembe vették, eleget tettek a köztársasági elnök észrevételeinek, a módosítókat a gazdasági bizottság egyhangúlag fogadta el.