Donald Trump iráni merényletnek esett áldozatául – tovább intézkedik a titkosszolgálat
Az amerikai hatóságok az elmúlt hetekben emberi forrásból származó értesüléseket szereztek arról, hogy Irán megpróbál merényletet elkövetni Donald Trump ellen, ami miatt a Secret Service az elmúlt hetekben növelte a biztonsági intézkedéseket a volt elnök körül – mondta a CNN-nek több, az ügyről tájékoztatott személy.
A források szerint semmi sem utal arra, hogy Thomas Matthew Crooks, a volt elnök megölésére szombaton kísérletet tevő merénylőnek köze lenne a tervhez.
Az ellenséges külföldi titkosszolgálattól származó hírszerzési fenyegetés léte – és a Donald Trumpot érintő fokozott biztonsági intézkedések – újabb kérdéseket vet fel a Pennsylvania állambeli Butlerben tartott szombati nagygyűlés biztonsági hiányosságaival kapcsolatban, és azzal kapcsolatban, hogy miként sikerült egy 20 éves férfinak hozzáférnie egy közeli háztetőhöz, hogy olyan lövéseket adjon le, amelyek megsebesítették a volt elnököt.
Secret Service és a Trump-kampány a szombati gyűlés előtt értesült a Donald Trump fenyegetéséről.
„A Secret Service ebből a fenyegetésfolyamból értesült a fokozott fenyegetésről” – mondta a tisztviselő a CNN-nek. „Az NSC közvetlenül kapcsolatba lépett az USSS-szel magas szinten, hogy teljesen biztosak legyenek abban, hogy továbbra is nyomon követik a legfrissebb jelentéseket. Az USSS megosztotta ezt az információt a részleteket vezetővel, és a Trump-kampányt tájékoztatták a fejlődő fenyegetésről. A megnövekedett fenyegetésre válaszul a Secret Service megnövelte az erőforrásokat és az eszközöket Trump volt elnök védelmére. Mindez a szombati napot megelőzően történt.”
A Trump-kampány nem hozta nyilvánosságra, hogy tudomást szereztek-e az iráni fenyegetésről. „Nem kommentáljuk Trump elnök biztonsági részleteit. Minden kérdést az Egyesült Államok titkosszolgálatához kell intézni” – áll a kampány közleményében.
A Secret Service illetékesei többször figyelmeztették a Trump-kampányt, hogy ne tartson szabadtéri gyűléseket, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek, mint azok a rendezvények, amelyekre az ügynökség jobban tudja ellenőrizni a belépést – mondták az ügyben tájékozott emberek. A figyelmeztetések általánosabb jellegűek voltak, mondták a források.
„A Secret Service és más ügynökségek folyamatosan kapnak új, potenciális fenyegetéssel kapcsolatos információkat, és szükség szerint intézkednek az erőforrások kiigazításáról” – mondta kedden Anthony Guglielmi, az ügynökség szóvivője. „Nem kommentálhatunk egyetlen konkrét fenyegetésfolyamot sem, csak annyit mondhatunk, hogy a Secret Service komolyan veszi a fenyegetéseket, és ennek megfelelően reagál”.
Donald Trump támadás részletei
Donald Trump volt republikánus elnökjelöltet az amerikai Secret Service ügynökei segítik le a színpadról, miután egy lövedék súrolta a színpadot egy gyűlésen 2024. július 13-án a pennsylvaniai Butlerben. Richard Goldinger, Butler megye államügyésze közölte, hogy a lövöldöző meghalt, miután a lövöldözés során Donald Trump volt amerikai elnök megölte a közönség egy tagját, egy másikat pedig megsebesített.
A választási ciklus egy pontján a kampány biztonsági aggályok miatt leállította a spontán, nem hivatalos rendezvények megtartását, ahol a vendégeket nem söpörte át előzetesen a Secret Service – mondta a CNN-nek egy, az ügyet ismerő forrás.
Az FBI, amely a szombati lövöldözéssel kapcsolatos nyomozást vezeti, nem kívánt nyilatkozni.
Adrienne Watson, az NSC szóvivője azt mondta, hogy jelenleg nem ismert kapcsolat a lövöldöző Thomas Matthew Crooks és bárki más között.
„A Trump volt elnök ellen szombaton elkövetett merényletkísérlettel kapcsolatos nyomozás aktív és folyamatban van. Jelenleg a bűnüldöző szervek arról számoltak be, hogy a nyomozásuk nem azonosított kapcsolatot a lövöldöző és egyetlen külföldi vagy belföldi bűntárs vagy bűnpártoló között” – mondta Watson.
Az Iráni Iszlám Köztársaság állandó ENSZ-képviselete tagadta, hogy Donald Trump meggyilkolására irányuló iráni összeesküvésről lenne szó.
„Ezek a vádak megalapozatlanok és rosszindulatúak. Az Iráni Iszlám Köztársaság szemszögéből Trump bűnöző, akit bíróság elé kell állítani és meg kell büntetni, amiért elrendelte Soleimani tábornok meggyilkolását. Irán a jogi utat választotta, hogy bíróság elé állítsa” – mondta a CNN-nek a misszió szóvivője.
Fenyegetések hulláma az iráni állam által támogatott médiából
Irán többször bosszút esküdött azért, hogy az amerikai hadsereg 2020 januárjában megölte Kaszem Szoleimánit, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda parancsnokát. A Trump-kormányzat nemzetbiztonsággal foglalkozó korábbi magas rangú tisztviselői pedig a kormányból való távozásuk óta szigorúan őrzik őket.
2022 augusztusában az igazságügyi minisztérium büntetőjogi vádakat jelentett be az IRGC egyik tagja ellen, aki állítólag megpróbálta megszervezni a Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadójaként dolgozó John Bolton meggyilkolását. Az amerikai ügyészek szerint a Bolton elleni összeesküvés „valószínűleg megtorlás” volt Soleimani meggyilkolásáért.
Mike Pompeo volt külügyminiszter is az iráni merénylet célpontja volt a nyomozást ismerő szövetségi bűnüldözési forrás és egy Pompeóhoz közel álló forrás szerint.
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadójának, Robert O’Brien-nek az iráni fenyegetések miatt volt amerikai kormányzati biztonsági részlege, akárcsak Pompeónak és más volt Trump-tisztviselőknek, de ezt a részleget tavaly nyáron megszüntették az ügyet ismerő források szerint. O’Brien most saját magánbiztonsági részleteit fizeti – mondták a források. A törvényhozók nem kaptak konkrét indokot a döntésre, ami frusztrációhoz vezetett. O’Brien nem válaszolt a megkeresésre.
Boltonnak továbbra is megmarad a titkosszolgálati részlege
Több, az ügyet ismerő forrás szerint a bűnüldöző szervek tisztviselői hónapok óta aggódnak amiatt a tartós fenyegetés miatt, hogy Irán potenciálisan megpróbálhat merényletet elkövetni Donald Trump korábbi tisztviselői és maga a volt elnök ellen. A legújabb értesülések azonban a fenyegetés jelentős felerősödésére utaltak – mondták a források a CNN-nek.
Az ilyen operatív tervekkel kapcsolatos figyelmeztetések egybeestek az iráni fiókokból és az állam által támogatott médiából származó, Donald Trump-ot említő online üzenetek érezhető megugrásaival, ami biztonsági aggodalmakat keltett az amerikai tisztviselők körében – mondta a CNN-nek az egyik forrás.