2025 május 17

Csányi változatlanul jól adja el magát

Igaz, előtte Varga Mihály déli nyilatkozatára, annak ellenére is beomlott a kurzus, hogy a nemzetgazdasági miniszter a bankok számára kedvezőbb devizahiteles mentőcsomagról beszélt, mint amilyet a piac a múlt héten már beárazott.

A déli harangszóra megjelent eladók azért érdekesek, mert ugyan Varga Mihály a lehetséges szcenáriók közül a radikálisabb megoldások, vagyis a forintosítás és a végtörlesztés mellett érvelt. Mégis figyelmet érdemel, hogy csak a lakáscélú hitelekről beszélt, s arra is kitért, hogy a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul a devizahiteleseknél. Mindebből a múlt héten árazott legsötétebb forgatókönyvnél, mely szerint 1100 milliárdos veszteséget kellene lenyelnie a bankrendszernek, s ebből 250 milliárd esne az OTP-re, jóval élénkebb színű jövőkép rajzolódik ki. Nagyjából az összeg felével lehet kalkulálni, ami azt jelenti, hogy az OTP-ből a múlt héten kiárazódott 800 forint enyhe túlzás lehetett, ehelyett részvényenként körülbelül 400 forinttal lehet számolni. Ami persze, még mindig százmilliárdos érvágás lenne.

Csányi Sándor legerősebb mondata talán a „Nem vonulok vissza!” fordulat volt. Bár ez sem okozhatott igazi meglepetést a piacon. Az elmúlt napokban egyetlen, a bankot követő elemzőtől sem hallottam olyan feltételezést, hogy Csányi nem töltené ki a mandátumát. Arról nem is szólva, hogy személyes részvényeinek eladásai eddig aligha érintették az őt segítő „baráti kezeket”, mert egy ilyen részvényesőt nem tudott volna megtartani a 4000 forintos lélektani támasz.

Jól hangzik, sőt, a befektetőknek nyilván jó volt hallani Csányi Sándor szájából, hogy az OTP bármilyen devizahiteles mentőcsomagot túlélne, annyira bőséges a tőkeellátottsága. A kijelentés hírértékét azonban jelentősen csökkenti, hogy hetek óta mást sem olvashatunk az OTP-ről szóló elemzésekben, mint hogy a bank tőkemegfelelési mutatóival még a devizahitelesek árfolyamveszteségének teljes átvállalása esetén sem lenne gond.

Az elnök-vezérigazgató megerősítette a sokak által tamáskodva fogadott magyarázatot, hogy agrárvállalkozásaiba fekteti felszabadult milliárdjait. Ehhez nincs mit hozzátenni. Miként Hernádi Zsolt Mol-vezér melletti kiállása is teljesen érthető a két cégcsoport összefonódása miatt.

Szóval, a vevők megjelenése leginkább a fellélegzéssel magyarázható. Bár nem tudtunk meg semmi olyasmit Csányitól, amit ne tudhattunk, vagy legalább sejthettünk volna, de újabb rosszhírek sem redőzték az elnök-vezérigazgató homlokát.