2025 április 21

Chatbotrány – Katonai terveket osztott meg feleségéve a miniszter?

A chatbotrány valószínűleg nagyobb a vártnál: Pete Hegseth állítólag titkos részleteket küldött egy másik csoport támadási terveiről.

A Pentagon tagadja, a demokrata vezető Schumer pedig Hegseth lemondását kéri. Március végén vált ismertté, hogy magas rangú amerikai kormánytisztviselők a jemeni huthi milícia elleni katonai csapásról tárgyaltak a Signal üzenetküldő szolgáltatáson keresztül, miközben egy újságírót véletlenül meghívtak a csoportba. Most a New York Times több,  a témában jártas emberre hivatkozva arról számol be, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter egy másik csoportos csevegés során katonai terveket osztott meg feleségével. A feleség nem a Honvédelmi Minisztériumban dolgozik – emlékeztet a német Spiegel politikai magazin.

A második csoportos csevegésről a CNN amerikai műsorszolgáltató  is beszámolt. Hegseth bátyja és személyes ügyvédje állítólag szintén chattagok voltak – a médiajelentések szerint mindketten a Pentagonban dolgoznak. A New York Times szerint a második csoportos csevegésben Hegseth megosztotta a jemeni huthi milícia célpontjait támadó amerikai repülőgép pontos repülési terveit. Ezek „lényegében ugyanazok a támadási tervek” voltak, amelyeket a Pentagon főnöke ugyanaznap megosztott egy másik jelzéscsoporton keresztül.

Chuck Schumer, a szenátus kisebbségi vezetője a sajtóértesülésekre reagálva azt írta az X-re  : „Pete Hegsethet ki kell rúgni.”

A Pentagon szóvivője, Sean Parnell visszautasította a vádakat, a védelmi miniszter segítségére lépett, és az X-en közzétette, hogy „a Trump-gyűlölő média” továbbra is megszállottan akarja megsemmisíteni mindazokat, akik támogatják Donald Trump amerikai elnök rendjét. Parnell azt állította, hogy a második csoportos csevegésről szóló jelentések egyetlen forrásként a korábbi alkalmazottak panaszain alapultak. Sajtóértesülések szerint az utóbbi időben számos elbocsátásra került sor. A Pentagon szóvivője azt mondta, hogy a Signal chatben nem volt titkos információ.

Kapcsolódás az előző csevegéshez

Az eset a magas rangú kormánytisztviselők titkos csoportos csevegése körüli botrány után következett. Március végén az amerikai „The Atlantic” magazin nyilvánosságra hozta a chat tartalmát, miután főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget – feltehetően tévedésből – meghívta a Signal csoportba Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó. Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának belső felügyeleti ügynöksége már vizsgálja ezt a beszélgetést .

A csoportos chat tagjai az USA nemzetbiztonsági vezetői voltak: Hegseth mellett többek között Trump helyettese, JD Vance, Mike Waltz, az amerikai külföldi hírszerző szolgálat CIA vezetője, John Ratcliffe és Tulsi Gabbard titkosszolgálati koordinátor. A csevegés egy amerikai katonai műveletről szólt a huthi milícia ellen Jemenben március közepén. Hegseth részletes tájékoztatást adott a fegyverekről és a támadási időkről.

A Pentagon belső felügyeleti szerve azt vizsgálja, hogy Hegseth helytelenül osztotta-e meg a jemeni huthi milícia elleni amerikai katonai művelet hadműveleti terveit a kereskedelmi alkalmazáson keresztül – és hogy betartották-e a titoktartásra és a kormányzati nyilvántartások megőrzésére vonatkozó előírásokat.

Hegseth maga készítehette a csevegést

A New York Times szerint a most napvilágra került második chat-beszélgetés is katonai terveket érintett ebben az összefüggésben. Állítólag Hegseth maga készítette a második csevegést. Januárban a személyes és szakmai körökből mintegy tucatnyi tagról azt állították, hogy a Signal Group tagja volt – ez állítólag még azelőtt történt, hogy Hegseth letette volna a védelmi miniszteri esküt. Állítólag a privát telefonjáról használta a chatet.

A Goldberg által nyilvánosságra hozott biztonsági ügy nagy feltűnést keltett Washingtonban és nemzetközi szinten. Az ellenzéki demokraták Hegseth lemondását követelték. Azzal vádolják a kormányt, hogy véletlenül nyilvánosságra hozta a terveket, ami amerikai katonák életét veszélyeztethette volna. Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó vállalta a felelősséget az incidensért március végén.

A Trump-adminisztráció illetékesei tagadják, hogy a csevegési előzményekben titkos információkat cseréltek volna ki. Donald Trump amerikai elnök demonstratívan támogatta védelmi miniszterét, és „boszorkányüldözéssel” vádolta a kritikusokat. Vance alelnök kizárta, hogy a chatbotrány kapcsán bármilyen elbocsátást kapjanak.

Fotó: Wikiquote