
BAMOSZ: stagnálás a befektetési piacon
A szövetség csütörtöki közleménye szerint a nettó eszközérték két befektetési alap kategóriát leszámítva emelkedett, de összességében a megszűnő zártkörű alapok miatt mégis enyhe csökkenés volt, míg a tőkebeáramlás szempontjából a vegyes alapok voltak a hónap nyertesei, de az abszolút hozamú alapok népszerűsége sem csökkent.
A BAMOSZ a közleményben kifejti, hogy a nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét, 63,3 százalékát. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 1,98 százalékkal nőtt, ezen belül az egyes kategóriákban is hasonló tendenciák mutatkoznak.
A pénzpiaci alapoknál majdnem 18 milliárd forintos tőkebeáramlást történt, ezen belül is egyértelműen a hazai befektetéseket preferálták: a hazai likviditási alapokba és pénzpiaci alapokba összesen 14,5 milliárd forint érkezett. Ennek köszönhetően összességében 1,8 százalékos növekedés volt ennél a kategóriánál.
A kötvényalapoknál is hasonló, 1,6 százalékos eszközgyarapodás történt, az alkategóriákban ugyanakkor eltérő eredmények születtek, bár összességében 4,9 milliárd friss tőke érkezett a kötvényalapokhoz, a hazai hosszú kötvényalapokból 1,5 milliárdot kivontak a befektetők.
A tőzsdék között a fejlett régió emelkedett, míg a fejlődő régió ennél nagyobb arányban, a hazai index pedig a fejlődő régióhoz hasonló pozitív elmozdulást jelzett – írja a BAMOSZ, hozzátéve, hogy ezzel együtt a részvényalapoknál 7,2 milliárdos tőkekivonás történt szeptemberben. A hozamok ugyanakkor ellensúlyozni tudták a tőkekivonást és összességében 0,85 százalékkal emelkedett a részvényalapok vagyona.
A tőkevédett alapok az év kilencedik hónapjában nem tudtak friss tőkét vonzani. A tőkekiáramlás mindössze 0,7 milliárd forint volt, a teljes vagyongyarapodás ugyanakkor csak 0,4 százalék tett ki.
Az abszolút hozamú alapok a BAMOSZ adatai szerint továbbra is vonzóak a befektetők számára, hiszen közel 5,4 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, míg a kategória vagyongyarapodása a hónapban 2,6 százalékos volt.
A nyilvános ingatlanalapokat a hónap során kisebb visszaváltások és csekély, 0,7 százalékos vagyoncsökkenés jellemezte.
A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok kiugróan jól teljesítettek. A 7,3 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 7,6 százalékkal növelték a vagyont. Az árupiaci alapoknál 1,53 százalékos eszközcsökkenés jelentkezett a hónap végére, míg a zártkörű alapok között több is megszűnt, így 31 százalékkal csökkent a kategória összvagyona.