
Az MNB népszerűségébe kerülhetnek intézkedései
Bíznak az inflációs cél elérésében
Az MNB új kamatcsökkentési ciklusba kezdett idén márciusban. Ekkor 15 bázisponttal csökkentette az alapkamatot 1,35 százalékról 1,20 százalékra. A csökkentés ebben az ütemben folytatódott, áprilisban 1,20 százalékról 1,05 százalékra esett az alapkamat. Májusban a bizottság úgy döntött, hogy tovább lazít monetáris politikáján, aminek hatására az alapkamat 0,9 százalékra módosult. A betéti kamat továbbra is negatív értéken maradt (-0,05 százalék). Az egynapos (O/N overnight) kamatszintet az alapjául szolgáló kamattal 1,15 százalékra változtatta.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”81″]
Az MNB legutóbbi ülésének végére egyértelműen kirajzolódott, hogy a központi bank már nem tervez további kamatcsökkentést, valamint, hogy a közeljövőben nem kívánja tovább lazítani monetáris politikáját. Ezt a feltételezést látszik alátámasztani az MNB azon nyilatkozata, miszerint a jelenlegi kamatszint középtávon lehetővé teszi, hogy az inflációs ráta a 3 százalékos érték körül mozogjon.
Veszély leselkedik gazdaságunkra
Az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője, František Kovács szerint „A reálbérek növekedése és a pénzügyi ösztönzőket tartalmazó állami költségvetés 2017 után védi majd a lassuló árnövekedést. Ezen felül az uniós források gyorsabb lehívása, az erős fogyasztói kereslet és az építőipar fellendülése fokozatosan serkentik majd az infláció alakulását és általános gazdasági növekedéshez vezetnek.”
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Előreláthatóan az infláció továbbra is a 3 százalékos érték alatt marad 2018 első feléig, ez azonban veszélyt is hozhat a magyar gazdaságra. Idén a fogyasztói árak emelkedése még valamivel 0 százalék felett lesz, a jövő évre azonban ennek már 2 százalék fölé kellene emelkednie.
Az MNB feljegyzéseiben nem találunk további arra utaló jeleket, hogy a monetáris bizottság tervez-e egyéb módosításokat a közeljövőben. Fennáll a lehetősége annak is, hogy az MNB népszerűsége a közelmúltban végrehajtott intézkedéseinek köszönhetően romlani fog, ami az elkövetkezendő hónapokban a pénzpiac likviditással kapcsolatos eszközeiben változáshoz vezethet.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.