2024 április 20

Az EU is szigorított a szankciós listáján

Bővült a lista

A tagállami kormányokat tömörítő tanács arról számolt be, hogy a döntés nyomán kilenc természetes és négy jogi személy, köztük az Észak-Koreai Külkereskedelmi Bank került fel az Európai Unió szankciós listájára, a korlátozások így már 103 magánszemélyt és 57 céget érintenek.

A büntetőintézkedések keretében zárolták az érintettek vagyonát az EU-ban, a természetes személyek ellen pedig beutazási korlátozást is elrendeltek.

A tanácsi sajtószolgálat tájékoztatása szerint a lépés megfelel a határozatnak, amelyet múlt héten fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa.

Az Európai Unió 2006 decemberében rendelt el szankciókat Észak-Korea ellen, amelyek a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták fejlesztését célzó programokat hivatottak akadályozni. Az unió legutóbb áprilisban szigorított a kelet-ázsiai ország elleni szankciókon.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Nem biztos, hogy célba is ér

Az utóbbi napokban kiéleződött a feszültség az Egyesült Államok és Észak-Korea között. Donald Trump amerikai elnök „tűzzel és haraggal” fenyegette meg Phenjant, amely erre válaszul közölte: „komolyan mérlegeli”, hogy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáival csapást mér Guam szigetére.

Az Egyesült Államokban kedden több televíziós csatorna is megerősítette a hírszerzés értesülését – nevük elhallgatását kérő kormányzati forrásokra hivatkozva -, hogy Észak-Korea immár képes nukleáris robbanófejjel ellátott rakétát felbocsátani. Ez azonban, az NBC televízió által idézett szakértők szerint, nem jelenti egyúttal azt is, hogy az interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) Phenjan képes célba is juttatni.

James Stavridis, az amerikai haditengerészet nyugalmazott admirálisa az NBC-ben kifejtett elemzésében hangsúlyozta: az észak-koreai helyzet súlyosbodása „a legnagyobb válság”, amellyel a Trump-kormányzatnak szembe kell néznie a világpolitika porondján.

Szankciók

Washington már korábban is figyelmeztette Észak-Koreát, hogy hagyjon fel rakétakísérleteivel és atomprogramjával, de eddig csupán diplomáciai úton próbálta rendezni a konfliktust és szankciókat helyezett kilátásba.

Legutóbb múlt szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szavazott meg – amerikai kezdeményezésre – egyhangú határozatot minden korábbinál szigorúbb büntetőintézkedésekről. Phenjan válaszként az ENSZ BT döntésére azt ígérte, hogy az Egyesült Államok „ezerszeresen megfizet” az újabb szankciókért.