2025 július 22

Az állam volt a legaktívabb befektető Magyarországon

targyalás_üzletkötés_elemzés_123rf„A 2013-as piaci élénkülés alapján is elmondható, hogy számos érdekes vállalat van Magyarországon, melyek egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését. Innovációban, szaktudásban mindig is elöl jártak a magyar vállalatok, így nem meglepő, hogy a hazai IT és technológiai szektor áll továbbra is a befektetők fókuszában” – mondta el Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere az összeállítást bemutató sajtótájékoztatón.

Törökország, Bulgária és Lengyelország az élen

A vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban tavaly 1467 tranzakciót hoztak nyilvánosságra. A legtöbb ügylet Törökországban, Bulgáriában és Lengyelországban volt.

A megvalósult, lezár ügyletek értéke elérte a 39,4 milliárd dollárt. A legaktívabb iparágak az ügyletek szám alapján a szolgáltatások (176 ügylet), a feldolgozóipar (175 ügylet) és az IT (167 ügylet) voltak. A tranzakciós méret szerint rangsorolva a listát a telekommunikáció és média (245 millió USD). a bank és pénzügyi szolgáltatások (196 millió USD) valamint az energetika és bányászat (163 millió USD) vezeti.

manda1Kétszámjegyű bővülés Magyarországon

A régiós rangsorban a 91 publikus ügylettel Magyarország az 5. helyén áll, követve Törökországot, Bulgáriát, Lengyelországot és Csehországot. Ez a hazai eredmény darabszámot tekintve 11 százalékos növekedést mutat a 2012-es évhez hasonlítva.

A tranzakciók értékét hazánkban csupán 24,2 százalékban hozták nyilvánosságra. Ezek alapján a magyarországi M&A piac becsült mérete 1,28 milliárd dollár, közel két és félszerese a 2012-es 0,5 milliárd dollárnak. Ezzel szemben a régiós becsült piacméret 5,7 százalékkal 39,4 milliárd dollárra csökkent.

manda3A belföldi ügyletek uralják a piacot

Hazánkban a MOL Wintershall eszközállományának felvásárlása az egyetlen nyilvános 100 millió dollár fölötti értékű tranzakció. A 100 millió dollárnál alacsonyabb ügyletek átlagos értéke itthon 9,9 millió dollár volt, mely nagymértékű emelkedést jelent a 2012-es 6,7 millióhoz képest. A legtöbb tranzakció az IT és technológiai szektorban történt, ami a teljes tranzakciószám 20 százaléka, ezt követte a média és telekommunikáció, majd a pénzügyi szolgáltatások.

Továbbra is a belföldi ügyletek uralták az eddigi trendeknek megfelelően mind a hazai, mind a regionális piacot. Itthon összesen három nagy külföldre irányuló vásárlóról számolnak be a nyilvános források. A MOL előbb említett felvásárlása, kiegészítve az omani és pakisztáni részleggel, a Richter a brazil Next Pharma-t, a GFK Hungária a Sensemetric Web & Social Media Mining vállalatot vásárolta meg.

Magyarországon elsősorban német befektetők akviráltak összesen 9 alkalommal, melyet az Egyesült Államok 7, és Lengyelország, valamint Olaszország követ 3-3 tranzakcióval.

Aktív volt az állam

„Bár az elemzéseinkben nem jelenik meg, érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években az állam közvetlenül és állami tulajdonú cégeken keresztül egyaránt aktív szereplője volt a hazai tranzakciós piacnak. 2013-ban azon tranzakciók összértéke, amelyben az állam valamelyik oldalon érintett volt meghaladta az 1,3 milliárd dollárt” – közölte Dezse Margaret.

A felmérésről

Az EY M&A Barométer 11 közép- és dél-európai (CSE) ország összeolvadások és felvásárlások piacát vizsgálja, mely országok a következőek: Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország. A felmérés összefoglalja és elemzi a saját gyűjtésből származó, valamint a neves külső adatbázisokból (például a DealWatch és Zephyr) összegyűjtött nyilvánosan elérhető információkat a magánszektorban, de nem tartalmazza többségi részvényes által megszerzett további kisebbségi érdekeltségeket, az ingatlan tranzakciókat (kivéve, ha a célcsoport és/vagy a vevő ingatlanvállalat vagy ingatlanbefektetési alap), a tőkepiaci tranzakciókat (kivéve, ha irányításbeli változást eredményezett), licencvásárlásokat, vegyes vállalati megállapodásokat, a zöldmezős beruházásokat, a nyilvános részvénykibocsátásokat (IPO), privatizációkat, a 15% alatti kisebbségi tulajdonrész vásárlásokat, a több országot érintő tranzakciókat (az ügyletek értékét nem tartalmazza az elemzés országonként).

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.