
Arany: Van lentebb
Az arany csütörtökön hétdolláros csökkenéssel zár.
(A szerkesztő megjegyzése: Néhány kedves olvasó e-mailben kérte, hogy előbb az aranyvélemény szerepeljen, és azt követően a szokásos grafikonok, táblázatok. Ezentúl tehát ezt a sorrendet követem, elnézést kérek azoktól, akik a régi sorrendet kedvelték jobban.)
ARANYVÉLEMÉNY
Csütörtökön este a COMEX decemberi határidős aranyár hét dollár gyengülés körül zár. A dollár erősödött, ennek hatására eladások kezdődtek, és tovább folytatódott a technikai konszolidáció.
A kínai harmadik negyedévi GDP éves szintre számítva 7,4 % (2. negyedév: 7,6 %).
A szeptemberi ipari termelés éves szintre számítva 9,2 % (augusztusban: 8,9 %)
A szeptemberi kiskereskedelmi forgalom éves szintre számítva 14,2 % (augusztusban: 13,2 %).
A spanyol Bank of Spain augusztusi jelentése szerint a bedőlt hitelek aránya: 10,5 % (július: 10,2 %).
Az Egyesült Királyságban a szeptemberi, éves szintre számított kiskereskedelmi forgalom változatlanul 2,5 %.
A kanadai augusztusi nagykereskedelmi eladások 0,5 %-kal növekedtek (míg júliusban ez -0,7 % csökkenés volt).
Az USÁ-ban az első ízben munkanélküli segélyért folyamodók száma október 13-i héten 388 ezer (előző hét: 342 ezer)
A philadelphiai FED indikátor, amely felmérésen alapul, és rendre előre vetíti a pontos ISM indexet októberre 5,7 % (szeptemberre -1,9 % volt).
Ugyanezt mutatja a „vezető indikátor októberre 0,6 % (az augusztusi -0,4 % csökkenés után).
Az adatok hatására a dollár erősödött, ez az aranyár csökkenésével járt, a lentebbi rajzon látható mértékben. A philadelphiai FED adata különösen jobb, mint az elvárt, ami szintén a napok óta tárgyalt piaci sztereotípiát erősíti, miszerint a jó adatok a FED-et könnyen arra inspirálhatják, hogy mielőbb felhagyjon a QE 3-as ösztönzéssel. Ezzel ellentétes, kifejezetten rossz adat a fenti, munkanélküliséggel kapcsolatos 388 ezer fő, de ez kisebb súllyal esik latba a mérlegelésnél. Emellett a társpiacnak tartott NYMEX kőolaj közel állt a változatlanhoz (WTI 92.09 Dollár/hordó), fakó kereskedés eredményeként.
Mindezek az arany( és ezüst) esetében logikusan csökkenést eredményeztek, kifejezetten a dollár erősödése miatt.
A kínai 7,4 %-os GDP növekedés 2009 óta a legalacsonyabb, és sorban hetedik hónapja folyamatosan csökken, ami megfelelt a várakozásoknak. Ennek hatására az arany hajnalban már csökkenő tendenciát mutatott, később Európában ez folytatódott. Néhányan a kínai központi banktól emiatt pénzügyi ösztönzést várnak, ami kedvező lenne a nemesfémekre.
Más, arannyal kapcsolatos kínai adatok elég nagy meglepetést okoznak, miszerint Kína nem veszi át a világ legnagyobb aranyfogyasztója címet Indiától. A HSBC piaci elemzője szerint a kínai anyaországba átszállított Hong Kong-ból származó arany mennyisége 29 %-kal csökkent, ami igen komoly forgalom- kiesést jelent. Ez az adat többet jelent, mint annyit, hogy az anyaország fizikai aranypiaca telített. A kínai forgalom lehűlése súlyos következményekkel járhat az arany középtávú árára. A világ második legnagyobb gazdaságának lassulásának hatása nem csupán az aranyra, hanem a legtöbb egyéb áru árára is kihat. Az óvatosságot az a tény alapozza meg, hogy Kína volt a legfontosabb tényező a globális pénzteremtés mérlegelésénél az elmúlt öt évben.
Az Európai Unióban a vezetők kétnapos találkozója kezdődött, ami természetszerűen az adósságválsággal foglalkozik és mérlegelik, hogy a spanyolok kérjenek-e pénzügyi segítséget az ECB kötvényvásárlási programja szerint. A heti spanyol állampapír aukciókon estek a hozamok a jó kereslet mellett, így a spanyol vezetők nemigen fognak sietni a segítség – kéréssel.
Ha úgy képzeljük el, hogy Obama, Bernanke és Geithner urak a Fehér Háztól 300 méterre, a Pennsylvania Avenue 1500 szám alatt (itt van a Kincstár épülete Washingtonban) a pincében gyártják a plusz dollárokat, hogy fenntartsák a likviditást, akkor nagyot tévedünk, mivel a világ többletpénz kibocsátásának 40 %-át Kína okozza, ennek megfelelő magasabb inflációt elszenvedve. Kína mostanában kevesebb pénzt teremt, amivel csökken az inflációja, és magasabb reálkamatot is elérhet. Ez a kombináció éppen hogy lefelé nyomja az aranyárat.
Napi aranygrafikon
Heti aranygrafikon
Havi aranygrafikon
Negyedéves aranygrafikon
EUR/USD devizapáros napi alakulása
A szerdai 1,3125 -ös szinthez képest jelentősen erősödött a dollár az euróval szemben 1,3069-ig.