
Arany: kitáraznak a remegő kezűek
A COMEX arany ára e sorok írásakor 1294 dollár/ uncia, ami 57 dolláros esés.
A pillanatnyi nemesfémárak:
ARANYVÉLEMÉNY
Amint a Tőzsdefórumban itt olvasható Ben Bernanke FED elnök szerda este semmi újat nem mondott, mégis hatalmas piaci változásokat indított el.
Azok, akik önelégülten ék alakú grafikonban reménykedtek a hét első felében, az éjjel újfent letörtek. Az arany szerdán késő este áttört minden támaszt, miközben egyáltalán nem jelentkezett fizikai kereslet. Az ázsiai és európai kereskedők leverték az árat ez idő szerint 1297-re , és még nem látszik a vége. Azt mondhatjuk, hogy a látszólagos ok Ben Bernanke szerdai megjegyzése. „Ha a gazdasági kilátások továbbra is javulnak, a Fed skála vissza fogja fogni a kötvény vásárlásokat”. Lényegében azt mondta, mint két héttel ezelőtt, semmi mást.
Az elmúlt három hét azonos szintjén toporgó piac azonban ezt másképp gondolja, mivel mindig új „történetekre ” (sztorikra) vágyik, hogy valamilyen irányba ösztönözze a befektetőket. A fizikai kereslet kiszáradása is arra utal, hogy a kereslet és a kínálat legjobb esetben semleges helyzetet teremt. A mostanában igen illikvid aranypiacú Ázsiában az eladások kerültek túlsúlyba, mivel látták a szerdai amerikai irányzatot, majd ez folytatódott Európában. Most csupán azt figyelhetjük, hogy új vételek ezen az alacsony árszinten belépnek-e a piacra.
Az esés már két és fél éves mélypont alá vitte az aktuális aranyárat. A piac nyilvánvalóan túlreagálja Ben Bernanke nyilatkozatát, és az arany tulajdonosai remegnek a további veszteségektől. Általában is a piaci kockázatok csökkentése irányában mozdulnak el a piacok. Az arany esetében ez azzal jár, hogy technikailag újabb „hibák” jelennek meg a grafikonokon, vagyis egyre újabb támaszok áttörése után szinte semmi sem állítja meg a zuhanást, a számítógépes programok beépített technikai elemzései eredményeképpen újabb eladások jelennek meg, látszólag megállíthatatlanul.
Az ázsiai részvények 2 %-os veszteség felett zártak, az európaiak közelítik a -3 %-ot, de az amerikai indexek is veszteség irányába mutatnak. A kötvények árfolyamai is estek, a hozamok emelkedtek. Nemcsak a nemesfém árak estek, hanem az összes tőzsdei áru, beleértve az olajat is. A tőke egyelőre készpénz dollárba kerül átcsoportosításra, mivel a dollár árfolyama erősödik, tipikus viselkedés a bizonytalanságok idején.
A magam részéről higgadt szemlélődést ajánlok kedves olvasóimnak, hangsúlyozva, hogy a rövid távú kilátások még egyre rosszabbak, de semmi sem kényszerít, hogy az eddigi veszteséget ténylegesen realizálják. Jó idegekkel érdemes kiülni ezt a válságot, nekünk magyaroknak ebben nagy gyakorlatunk van. A shortokon pedig közben jól lehet nyerni.
ARANYÁRTÁBLÁZAT
NAPI ARANYGRAFIKON
HETI ARANYGRAFIKON
HAVI ARANYGRAFIKON
EUR/USD DEVIZAPÁROS JEGYZÉSE