2025 május 16

Arany: esések és kilátások

A COMEX aranyár kedd este 1284 dollár/uncia szinten zár, mintegy húszdolláros eséssel.

 

ARANYVÉLEMÉNY

Kényelmetlenné váltak az aranybefektetések a múlt héten, amikor ismételten 1300 dollár alá esett az ár, bár az USA-beli nem mezőgazdasági új munkahelyek adata kiábrándító gondolatokat hozott az amerikai gazdaság alakulásáról. A megfigyelők szerint a FED egyértelműbb adatok alapján lesz hajlandó karcsúsítani a kötvényvásárlási –pénzteremtő programján.

Kedden reggelre az aranyár tartottnak volt minősíthető, de a FED-del kapcsolatos meggondolások szemmel láthatóan, egy időre alábbhagytak.A munkanélküliségi ráta szintje viszont 2008 decembere óta nem volt ilyen alacsony (7,4 %), és a feldolgozóipar adatai is biztatóak.

Kedden zárásra az aranytulajdonlás kellemetlensége még további 20 dolláros eséssel rontotta el a napot, így a zárás 1284 dollár/uncia körül várható. Lesz még lejjebb is.

A legnagyobb aranyalap, az SPDR Gold Trust pénteken újabb 0,26 %-át vesztette el aranytartalékának. Ezzel ellentétesen a Sanghai Gold Exchange 17 165 kg aranyat forgalmazott a pénteki napon (korábban: 11810 kg).

A COMEX aranytartaléka is csökkent 935 000 unciára.

Az elemző bankok riadtan módosítgatják előrejelzéseiket az éves átlagban várt aranyárat illetően, egyre többen jelölnek meg 1200 dollár alatti árat. A Societe Generale elemzői úgy vélik, hogy idén az arany 1400 dollárt is elér majd, míg a jövő évi átlagára 1050 dollár lesz. Ez a szemlélet minden gazdasági adatra érzékenynek látja a nemesfémet, különösen a FED karcsúsítására, amely szerintük idén megkezdődik.

Kínai adatokra számíthatunk a héten az infláció, ipari termelés és a nemzetközi kereskedelem adataira számíthatunk, amiről következtetni lehet a kereslet alakulására.

Ausztrália kedden váratlanul csökkentette az alapkamatot,és a japán jegybanktól is várható pénzpolitikai lépés csütörtökön.

Az eurózóna ipari adatokkal rukkol elő a héten, emellett a Bank of England inflációs jelentést tesz közzé, és remélhetünk némi előremutatást is.

Az arany a kitermelők önköltségcsökkentése és üzembezárásai miatt kiegyensúlyozottabb keresleti – kínálati piacra számíthat a World Gold Council (Arany Világtanács elemzése szerint).

Az a valószínű, hogy az aranyárcsökkenése sok helyen megközelítette a kitermelése önköltségét, ezért a világtermelés valószínűleg csökken ebben az évben, ami éppenhogy kiegyensúlyozza a piacot. A világ legnagyobb aranytermelője, a Barrick Gold Corp. eladná 12 aranybányáját Perutól Pápua Új Gineáig, ahol az előállítás önköltsége 1000 dollár felett van unciánként. Ez a 12 bánya a Barrick éves kibocsátásának 25 %-át jelenti.

Az ausztrál illetve dél- afrikai bányatársaságok bejelentéseik szerint meghozták az új körülményekhez alkalmazkodó döntéseiket, ami a legtöbb helyen kapacitások leépítését jelenti.

Az AngloGold Ashanti, a világ harmadik legnagyobb nemesfém termelője éppenhogy bővíti termelését Ausztráliában feltételezve, hogy az aranytömbök ára rövidesen emelkedésbe fordul, ami ellensúlyozza a kitermelés energiaköltségének emelkedését. Mérlegelik a Barrick által eladásra kínált bányák megvételének gazdaságosságát. A johannesburgi cég hangsúlyozza, hogy Ausztráliát igen jó alapnak tekinti. Elárulta, hogy a vállalati szintű kitermelési önköltségük, elsősorban Dél Afrikában 1300 körül van, de bíznak a termék árának jelentős emelkedésében.

Az arany ebben az évben 23 %-ot vesztett értékéből, amivel végett ért a 12 éves szakadatlan felfelé menetelése, azokra a meggondolásokra, hogy az USA központi bankja, a FED megszünteti vagy csökkenti a pénzügyi ösztönzést. Az aranykitermelő cégek tőzsdei értéke Kanadától  és Új Zélandig mintegy 21 milliárd dollárt csökkent, ezért csökkentik költségeiket és alkalmazottaikat, elhagyják legköltségesebb technológiáikat. Ezzel az aranykínálat automatikusan csökken.

A kínai és indiai aranykereslet azonban erős maradt, ez fenntartja az árakat a nagyobb eséstől, sőt Kína ebben az évben várhatóan átveszi Indiától a világ legnagyobb aranyfogyasztója címet.

 

ARANYÁRTÁBLÁZAT

 

NAPI ARANYGRAFIKON

 

HETI ARANYGRAFIKON

 

HAVI ARANYGRAFIKON

 

EUR/USD DEVIZAPÁROS JEGYZÉSE