
Arany: Ciprusra figyelve- biztonság bankszünnap ellen
Pénteken a COMEX arany 7 dollárt esett 1607 USD/uncia szintig.
ARANYVÉLEMÉNY
Az arany egy sokarcú biztonsági tartalék.
Biztonság az infláció ellen.
Biztonság a belső érték nélküli pénz leértékelődése ellen.
Biztonság akkor is, amikor a világ jelentősebb központi bankjai masszívan folytatják az alkalmazkodó pénzpolitikát és a quantitative easing (QE) mennyiségi könnyítést.
Biztonságot jelent lassú gazdasági növekedés esetén.
Biztonság, ha leértékelődnek a részvények vagy a kötvények.
Biztonság a világ bizonytalanságai, a politikai és katonai események esetén.
Az arany a biztonságos menedék.
A világ azonban ezen a héten új előnyét is észrevehette.
Az arany fedezetet jelent a bankszünnap ellen, amikor nem lehet pénzhez jutni. El lehetett eddig képzelni, hogy valaki nem kapja meg a SAJÁT pénzét?
Az Európai Unióban már ez is megvalósult, Ciprus egyhetes bankszünet időszakával, 2007 óta először a világon.
Az elmúlt 100 év során a bankszünetek viszonylag ritkán fordultak elő. Az a tény, hogy a jelenlegi válság megoldására ilyen szélsőséges intézkedések is javasolhatóvá váltak, feltárta az Euróövezet folyamatban lévő törékenységét és bizonytalanságát. Az tény, hogy amikor Ciprus most szembesül a bankszünet napjaival, egy évvel az unióhoz intézett segítségkérés után, mutatja az euróövezet politikai döntéshozóinak a váratlan fejleményekre való teljes felkészületlenségét majdnem öt évvel a válság kitörése után. Ráadásul a felkészületlenség abból az amatőrségből adódik, hogy a görög válságot (részben) a hitelezők megkopasztásával oldották meg, automatikusan hatalmas vesztességeket okozva a görögök felé nagy kitettségű ciprusi bankoknak, tehát a ciprusi válság elsősorban az unió görög megoldásának következménye. Az uniós ármánykodás másik célja a szabad, offshore pénzvilág régóta érlelt megregulázásának vágya, drasztikusan letiporva a tulajdonhoz való jog európai alapelvét. Az egyik hibát most tehát egy hatalmas hibával próbálták elfedni, útonálló stílusban.
Az USA átélt néhány bankszünnapot a Nagy Gazdasági Világválság idején 1932-ben egyes államokban, illetve 1933-ban elszórva néhány államban 1933. márciusban, továbbá a teljes szövetségi államban négy nap hosszan.
Az elmúlt 25 év pénzügyi történelmében csupán Latin Amerikában voltak bankszünnapok, például Argentínában 1989-ben és újra 2001-ben, Ecuador (Ekvádor)-ban 1999-ben, Uruguayban 2002-ben, és Brazíliában 1990-ben. A bankszünnap tehát nagyon ritka válasz pénzügyi és bankválságok esetében.
Stratégia lehet, hogy valaki vagyona egy bizonyos hányadában fizikai aranyat tart, hogy ne csak a modern társadalom elterjedt eszközeként papír – és elektronikus eszközökben legyen a befektetés, hanem valamennyit kézhez állóan fizikai formában is birtokol.
Ez a ciprusi válság legfőbb tanulsága számunkra.
Aranyártáblázat
Napi aranygrafikon
Heti aranygrafikon
Havi aranygrafikon
Negyedéves aranygrafikon
EUR/USD devizapáros alakulása