
Áprilistól bírság jár a gyártóknak – büntetik a pontatlan hulladékjelentést
Április 1-jétől bírságra számíthatnak azok a gyártók, akik nem jelentik le pontosan a forgalomba hozott termékeik mennyiségét, vagy valótlan adatokat közölnek. A hulladék jelentése kötelező mától.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) keretében a gyártóknak negyedévente adatot kell szolgáltatniuk a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségéről. Ha ezt elmulasztják, vagy valótlan adatokat közölnek, 2024. április 1-jétől bírságra számíthatnak – olvashatók a részletek a Mohu oldalán.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer célja
Az EPR-rendszer célja, hogy a hulladékkezelési költségeket azok a vállalatok viseljék, amelyek termékei hulladékot termelnek. A több mint másfél éve bevezetett rendszer értelmében a gyártóknak regisztrálniuk kell a Mohu és az OKIR rendszereibe, valamint pontos adatokat kell szolgáltatniuk a forgalomba hozott termékek mennyiségéről. Az adatok alapján pedig határidőre kell megfizetniük a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat.
Új bírságmechanizmus lép életbe
Korábban a hulladékgazdálkodási bírságok nem tartalmaztak kifejezetten az EPR-rendszerre vonatkozó szankciókat. Az áprilistól hatályba lépő új szabályozás értelmében az országos hulladékgazdálkodási hatóság már bírságot szabhat ki a kötelezettségek elmulasztása esetén.
Milyen esetekben szabható ki bírság?
A bírság két esetben alkalmazható:
- Adatszolgáltatás elmulasztása: A bírság összegét a ténylegesen forgalomba hozott mennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként határozzák meg.
- Valótlan adatok közlése: Ha a gyártó a ténylegesnél alacsonyabb díjfizetési kötelezettséget teljesít, a bírság mértéke a valós és a bejelentett mennyiség különbségének, valamint az egységnyi díjtétel felének szorzataként alakul.
Ki ellenőrzi az adatszolgáltatást?
Az adatszolgáltatás hitelességét és teljességét az országos hulladékgazdálkodási hatóság ellenőrzi. A vállalkozások számíthatnak adategyeztetésekre, helyszíni vizsgálatokra és további dokumentációs bekérésekre.
A hulladék gazdálkodásának szabályozása
Az új rendszer célja az adatszolgáltatás pontosságának növelése, a hulladékgazdálkodási folyamatok átláthatóságának biztosítása, valamint a gyártók felelősségvállalásának erősítése. A szabályozás hosszú távon a fenntartható erőforrás-gazdálkodás és a körforgásos gazdaság céljainak megvalósítását segíti elő.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock