Amerikai-kínai védővám háború
A két ország között eszkalálódó kereskedelmi feszültség jeleként Peking viszont egyes kínai exportcikkekre kivetett amerikai védővámok miatt emelt panaszt a Kereskedelmi Világszervezetnél. Az USTR állítása szerint bizonyos exportbázisokon működő kínai autógyártók és autóalkatrész-gyártók 2009 és 2011 között legalább egymilliárd dollár állami támogatásban részesültek.
„Az exporttámogatás jogtalan előnyhöz juttatja a kínai autógyártókat és autóalkatrész-gyártókat az Egyesült Államokban és más országokban működő termelőkkel szemben” – írja az USTR közleménye, hangsúlyozva, hogy a WTO szabályai a nemzetközi kereskedelemre gyakorolt torzító hatás miatt kifejezetten tiltják az exporttámogatás alkalmazását. „Kína 2001-es WTO-csatlakozásakor ígéretet tett minden exporttámogatás felszámolására” – mutat rá Ron Kirk, az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselője közleményében. „Miután Kína élvezi a nemzetközi kereskedelmi szabályok előnyeit, ezért cserében eleget kellene tennie nemzetközi kötelezettségeinek is” – szögezi le a közlemény.
Az USTR egyúttal fokozta a Kínára gyakorolt nyomást az amerikai autóexportra kivetett kínai vámok miatt júniusban emelt panasz ügyében is, bizottság felállítását kérve a Kereskedelmi Világszervezettől az amerikai panasz meghallgatására. A kínai „ellenpanasz” közel harminc, amerikai védővámmal sújtott kínai terméket sorol fel. „Kína reméli, hogy az Amerikai Egyesült Államok korrigálja elhibázott politikáját, és a WTO erre alkalmas vitarendezési mechanizmusainak igénybevételével tárgyalások útján megoldást talál a Kínát ért sérelmek megfelelő megoldására” – írja a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivőjének közleménye, a Kína ellen emelt amerikai panasz említése nélkül.