2025 május 23

A vízhiány jobban fájhat, mint az infláció – Európa bajban van, figyelmeztet az EKB

Nem az infláció, nem a háború, hanem a vízhiány lehet az egyik legnagyobb fenyegetés az európai gazdaságra. Az EKB szerint a felszíni vízkészletek csökkenése már most is súlyos kockázatot jelent, különösen a mezőgazdaságban és egyes iparágakban. Mekkora bajban van Európa jövője? 

       A vízhiány az európai gazdaság egyik legnagyobb kockázata. Forrás: Unsplash

Az európai gazdaság egyik legnagyobb fenyegetése a vízhiány – figyelmeztet az EKB

A felszíni vízhiány az európai gazdaság számára jelenleg a legjelentősebb természeti kockázat A probléma már nem csak környezeti, hanem súlyos gazdasági következményekkel is fenyeget, különösen a mezőgazdaság és egyes iparágak számára – derül ki az Európai Központi Bank és az Oxfordi Egyetem közös kutatásából. A kutatás a Oxfordi Egyetem Resilient Planet Finance Labjával készült.

Frank Elderson, az EKB Igazgatótanácsának tagja és az EKB Felügyelőbizottságának alelnöke nyitóbeszédében hívta fel a figyelmet az aktuális problémára a Naturalis Biodiverzitási Központban.

A vízhiány akár az euróövezet GDP-jének 15 százalékát is veszélyezteti

Frank Elderson, az EKB igazgatósági tagja egy leideni előadásán hívta fel a figyelmet arra, hogy a felszíni vizek apadása az euróövezet gazdasági teljesítményének akár 15 százalékát is érintheti. Ez különösen aggasztó a mezőgazdaság szempontjából, amely közvetlenül függ a vízellátástól.

Mezőgazdaság a legnagyobb vesztese a klímaválság vízválságának

A kutatás szerint a mezőgazdaság az egyik leginkább kitett ágazat:

  • A termelés vízhez kötött,

  • az aszályok gyakoribbá válása miatt növekszik a kiesés veszélye,

  • és nő a kockázata annak, hogy egy adott évben csökkenteni kell a kibocsátást.

Emellett a szektor küzd a vízszennyezés, illetve a hirtelen áradások okozta károkkal is – ez fokozza a bizonytalanságot és az ellátásbiztonsági problémákat.

Az ipar is veszélyben akár áthelyezések is jöhetnek

Az EKB szakértője szerint egyes ipari folyamatok gazdaságilag életképtelenné válhatnak, ha nem áll rendelkezésre elegendő víz az üzemeltetéshez. Ez akár gyárak áthelyezését vagy leállítását is eredményezheti, különösen olyan térségekben, ahol már most is súlyos vízkorlátozások vannak érvényben.

Vízgazdálkodás már nem opció, hanem gazdasági túlélés

Elderson hangsúlyozta, a hatékony, előrelátó vízgazdálkodás kulcsfontosságú a jövő európai gazdasági stabilitásához. A klimatikus viszonyok változása miatt az aszályos időszakok egyre gyakoribbá és hosszabbá válnak, így a vízhiány nemcsak környezeti kérdés, hanem konkrét gazdaságpolitikai kihívás is.

Címlapkép forrása: Unsplash