2025 május 16

A nyár eldugott kincsei

Hajózási társaságok

A nagy melegben négy részvényen érdemes rajta tartani a szemünket. Az első a Carnival, a második a Royal Caribbean, a harmadik a Norwegian, míg a negyedik a Disney, amelynek szintén jelentős érdekeltségei vannak az iparágban.

bulgaria tengerpart 123rfHa összevetjük a négy társaság teljesítményét a 2009-es részvénypiaci mélypont óta, könnyű felfedezni, hogy a legjobban a Royal Caribbean teljesített a maga közel 532 százalékos emelkedésével. Ezzel szemben a Carnival csupán 74 százalékot erősödött, míg a Norwegian a tavalyi IPO-ja óta 36 százalékkal ment felfelé.

A Carnivallal kapcsolatos problémák közismertek (a társaság érdekeltségi körébe tartozott a szerencsétlenül járt Costa Concordia). Ez azt jelenti, hogy a piac beárazza a bajokat a papír árfolyamába. Ilyenkor pedig kiváló stratégia lehet, ha bevásárolunk a rossz hírek után, arra számítva, hogy azok hatása csupán időleges lesz, az árfolyam pedig korrigál – olvasható az elemzésben.

Szórakoztató parkok

Ebben a szektorban a következő papírok érdemes odafigyelni: Six Flags, SeaWorld, Cedar Fair és természetesen a Disney.

A 2009-es mélypont óta egyértelműen a Cedar Fair teljesített a legjobban 579 százalékos emelkedéssel. Ezzel szemben a SeaWorld a tavalyi IPO óta nem muzsikál valami jól.

A Cedair Fair, illetve a Six Flags a magas osztalékok miatt válhat igazán vonzóvá. A Six Flag 4,6, míg a Cedar Fair 5,4 százalékos osztalékkal forog. A cikk megjegyzi emellett, hogy Disney folyamatosan emeli a belépési díjait, ami a versenytársakat is áremelésekre ösztönözhet.

A parkok papírjaival való üzletelés azonban gazdaságilag igen érzékeny terepre vezet. A részvényekben ugyanis kettős kockázat rejlik. Először is, ha a kamatok emelkednek, az osztalék hozamok egyre kevésbé lesznek vonzók, és az eddig vásárló nyereségéhes befektetők leállnak a vétellel. Ez pedig komoly esést eredményezhet az árfolyamokban.

tőzsde_árfolyam_index_123rfA második kockázat abban rejlik, hogy amint recesszió köszönt be, ezek a papírok látványos korrekciónak vannak kitéve. Más szóval, ezek a papírok nem éppen a hosszú távú befektetők számára előnyösek – bár a Disney esetlegesen kivétel lehet ez alól.

Utazási oldalak

A nyári koktél mellé a MarketWatch ezeket a részvényekre hívja fel a figyelmet a szektorból: Expedia, Orbitz, Priceline, TripAdvisor, Ctrip és a MakeMy Trip. Az amerikai vállalatok közül potenciálisan az Expedia rendelkezik a legjobb kockázat/nyereség jellemzővel – véli az elemző.

Emellett a MakeMy Trip indiai, míg a Ctrip egy kínai vállalat, melyekben nagy lehetőségek rejlenek. Ezek esetében az adhat okot optimizmusra, hogy országaik lakossága egyre tehetősebb, és éppen ezért egyre többet utaznak. Ez a trend pedig vélhetően csak gyorsulni fog a következő néhány évben. A szerző, aki The Arora Report vezető befektetési stratégája megjegyzi, hogy a fenti két papír igen imponáló, azonban érdemes megvárni a további információkat a vételi jelzés előtt.