
A menekültek miatt ismét a Közel-Keletről vitáznak
Lesz felvezetés
A külügyi tanács keretében két informális munkareggelire is sor fog kerülni: az egyiket Magyarország és Ausztria szervezi közösen, a másikat pedig Dánia. Előbbin a macedón, utóbbin az ukrán külügyminiszter vesz részt.
Ukrajna meghívásával EU-források szerint újabb lendületet kívánnak adni az ukrán reformfolyamatnak, illetve demonstrálni szeretnék, hogy az Európai Unió komolyan gondolja a reformok támogatását és ehhez eszközöket is biztosít. Egy név nélkül nyilatkozó illetékes ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az unió a valaha volt legnagyobb pénzügyi támogatását Ukrajnának folyósítja.
Más témák is szóba kerülnek
A külügyminiszterek ezután a szíriai helyzetről fognak tárgyalni, azon belül is a bécsi egyeztetések folytatásának lehetőségeiről. Ezt Irak témája követi: a tárcavezetők megvitatják, hogy milyen módon lehetne a leghatékonyabban támogatni az egyes értékelések szerint a széteséshez közelítő iraki államot. Az iraki válság súlyosbodása a térség stabilitása szempontjából katasztrofális következményekkel járna, fokozná a környező országokra és Európára nehezedő migrációs nyomást.
Az informális munkaebéden a jordániai diplomácia vezetője vesz részt, utána pedig az ukrán válságról tanácskozásnak az uniós külügyminiszterek.
Lépni fognak
A szlovén kormány vasárnapi közleményében azt írta: Ausztria a schengeni szabályok értelmében bevezetheti határain az ellenőrzést, ha úgy ítéli meg, hogy a migrációs helyzettel összefüggő körülmények veszélyeztetik az ország nemzetbiztonságát, de ezt minden esetben be kell jelentenie az Európai Unió (EU) tagállamainak és az Európai Bizottságnak (EB).
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A szlovén kormány Werner Faymann osztrák kancellár az Österreich című osztrák lapnak adott interjúban elhangzottakra reagált, miszerint Ausztria ideiglenesen hatályon kívül helyezi a schengeni megállapodást, minden menekültet ellenőriz a határon, és a gazdasági menekülteket visszautasítja.
A szlovén kabinetet nem lepte meg Faymann bejelentése, ugyanakkor szerinte Bécsnek meg kell magyaráznia, hogy miért kívánja hatályon kívül helyezni a schengeni megállapodást és az meddig fog tartani.
Amennyiben Ausztria bevezeti a határellenőrzést, és szigorít a migránsok fogadásán, Szlovénia azonnal ugyanolyan intézkedéseket vezet be, mint Ausztria – figyelmeztetett a szlovén kormány közleményében.
Szlovéniát nyugaton Olaszország, délnyugaton az Adriai-tenger, délen és keleten Horvátország, északkeleten Magyarország, északon pedig Ausztria határolja. Ezen országuk közül csak Horvátország nem tartozik a schengeni zónához.
Az integráció lesz az idei év nagy kérdése
Orbán Balázs, a Migrációkutató Intézet főigazgatója szerint az idei év legnagyobb kérdése az lesz, mennyire integrálhatók a világ különböző részeiről érkező bevándorlók ilyen nagy tömegben.
A szakértő az M1 aktuális csatornán hétfő reggel az év másik fontos kérdésének nevezte azt, hogy az Európai Unió (EU) tagállamai mely kérdésekben dönthetnek majd önállóan és mely témákban kell együttműködniük, tehát szembekerül egymással a föderatív Európa és a nemzetállamok Európája.
Orbán Balázs arról is beszélt, hogy a nemzetállami fellépés a határőrizet kérdésében „dominóhatást” válthat ki és európai szintűvé válhat, mivel ha Németország szigorít, akkor Ausztria is, ha Ausztria, akkor Horvátország, és így tovább.