Rendkívüli Hírek:

2024 november 23

Világvége 2025-ben? Tudósok véletlenül létrehozhatták az első földpusztító fekete lyukat!

A tudomány világának egyik legmeghökkentőbb és legvitatottabb elképzelése, hogy a CERN Nagy Hadronütköztetője (Large Hadron Collider, LHC) képes lehet egy olyan fekete lyukat létrehozni, amely akár a Föld végét is jelentheti, ami néhányak szerint egyenértékű lenne a világvége helyzetével. Ez az elmélet számos vitát és aggodalmat szült a közvéleményben és az interneten. Vajon mennyi igazság rejlik ebben a sokkoló feltételezésben? Valóban fenyegetheti az emberiséget egy tudományos kísérlet, és elhozhatja a világvégét?

Mi a Nagy Hadronütköztető?

A CERN Nagy Hadronütköztetője a világ legnagyobb és legerősebb részecskegyorsítója, amely Svájc és Franciaország határán helyezkedik el. Az LHC-t arra tervezték, hogy nagy energiájú ütközések során vizsgálja a részecskéket, hogy feltárja az anyag legmélyebb titkait. A kísérletek során protonokat és ionokat gyorsítanak fel majdnem fénysebességre, hogy azok ütközéseket produkáljanak. Az LHC segítségével fedezték fel például a Higgs-bozont, amiért Peter Higgs és François Englert Nobel-díjat kapott.

Hogyan hozhat létre fekete lyukat?

Az elmélet szerint, ha az LHC által keltett ütközések elég nagy energiájúak, a téridő olyan mértékben görbülhet, hogy mikroszkopikus fekete lyuk keletkezik. Ezek az objektumok rendkívül sűrűek, és elméletben képesek lehetnek az anyag „bekebelezésére”. A félelem abból fakad, hogy ha egy ilyen fekete lyuk nem semmisül meg azonnal – ahogy azt a tudomány jelenlegi állása szerint feltételezzük –, akkor növekedhet, és akár az egész bolygót is elnyelheti, ami a világvégét jelenthetné.

Tudományos válasz a félelmekre

A CERN tudósai és más fizikusok szerint ezek az aggodalmak alaptalanok. A jelenlegi fizikai modellek azt mutatják, hogy ha az LHC mikroszkopikus fekete lyukat hozna létre, az rendkívül rövid idő alatt elpárologna a Hawking-sugárzás révén. Stephen Hawking elmélete szerint a fekete lyukak energiát veszítenek és lassan eltűnnek, különösen, ha ilyen apró méretűek.

Emellett a kozmikus sugárzás, amely folyamatosan bombázza a Földet, sokkal nagyobb energiájú ütközéseket idéz elő, mint amit az LHC képes produkálni. Ha ezek az ütközések nem hoztak létre veszélyes fekete lyukakat, akkor az LHC-nek sincs erre esélye a világvége előidézésére.

Miért tartja magát mégis ez az elmélet?

Az ilyen elméletek mögött sokszor az emberi félelem és az ismeretlentől való rettegés áll. Az LHC kísérletei rendkívül bonyolultak és nehezen érthetők a nagyközönség számára, így könnyen táptalajt adnak a szenzációhajhász és félrevezető híreknek. Sokak számára ez a szituáció bármikor a világvégét jelentheti, ezért az aggodalom.

Miért fontos a Nagy Hadronütköztető?

A CERN és az LHC kísérletei óriási lépéseket tettek a fizika tudományában. Azáltal, hogy megismerjük az anyag alapvető összetevőit és a természet törvényeit, olyan technológiai fejlődések alapjait fektetjük le, amelyek hosszú távon az emberiség javát szolgálják. Ezek a kutatások segítenek megérteni az univerzum eredetét, és válaszokat adhatnak az olyan alapvető kérdésekre, mint például: Miért létezik tömeg? Hogyan keletkezett az univerzum?

Összegzés

Bár a fekete lyukak létrejötte az LHC-ben izgalmas elméleti kérdés, nincs bizonyíték arra, hogy ezek veszélyt jelentenének. A tudomány jelenlegi ismeretei szerint az ilyen forgatókönyvek inkább a sci-fi világába tartoznak, mintsem a valóságba. A világvégétől tehát nem kell tartanunk az ilyen kísérletek során.