Diplomáciai viharfelhők – Kína felszólította az USA-t Tajvan ügyében
Újabb feszültség az Egyesült Államok és Kína között. Peking szerint Washington Tajvan-politikája veszélyezteti a békét, míg az amerikai külügy szerint nem történt jelentős változás.
Kína határozottan bírálta az Egyesült Államokat, amiért az amerikai külügyminisztérium megváltoztatta a Tajvanra vonatkozó hivatalos álláspontját a honlapján. A módosítás során eltávolították azt a megfogalmazást, hogy az Egyesült Államok „nem támogatja Tajvan függetlenségét”, valamint hozzáadták, hogy Washington „adott esetben támogatja Tajvan tagságát a nemzetközi szervezetekben”.
Kína szerint az Egyesült Államoknak ki kell javítania hibáját
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Kuo Csia-kun hétfőn élesen bírálta a változtatást, és kijelentette, hogy az „nagy visszalépés” az amerikai álláspontban, amely rossz üzenetet küld Tajvan függetlenségét támogató erőknek. Kína szerint az Egyesült Államok ezzel tovább mélyíti a feszültséget, és a Tajvani-szoros stabilitását veszélyezteti – számolt be a kínaiak válaszreakciójáról a Reuters.
A kínai külügyminisztérium felszólította az Egyesült Államokat, hogy „azonnal korrigálja hibáját”. Ne támogassa Tajvan függetlenségét, mert ezzel veszélybe sodorja a két ország közötti kapcsolatokat és a régió biztonságát.
Az Egyesült Államok reakciója
Az amerikai külügyminisztérium rövid közleményben reagált a kínai bírálatra. Washington szerint az adatlap „rutinszerű eljárásnak megfelelően” frissült, hogy pontosabban tükrözze az USA és Tajvan közötti nem hivatalos kapcsolatokat. Az Egyesült Államok hangsúlyozta, hogy továbbra is elkötelezett az „egy Kína” politika mellett. Továbbá Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának fenntartását is támogatja.
Tajvan álláspontja
A tajvani kormány határozottan elutasítja Peking szuverenitási követeléseit. Tovább üdvözölte az amerikai külügyminisztérium frissített állásfoglalását. Tajpej szerint Kína nyomásgyakorlása nem befolyásolhatja a sziget demokratikus döntéseit és nemzetközi kapcsolatait.
A változás tovább fokozza az USA és Kína közötti diplomáciai feszültséget, amelynek következményei a nemzetközi politikára és a térség biztonságára is hatással lehetnek.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock