
Újra támadhat Magyarországon az ázsiai lódarázs – Kire veszélyes?
Aggodalomra ad okot az Országos Magyar Méhészeti Egyesület friss figyelmeztetése. A szakemberek szerint 2025-ben ismét megjelenhet hazánkban az ázsiai lódarázs, amely komoly veszélyt jelent a mézelő méhekre és a hazai beporzókra. A lakosság segítségét kérik a rovar azonosításához és terjedésének nyomon követéséhez.
Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) hazai megjelenésének kockázatára. A faj gyors terjedése Európa számos országában okozott már problémát, főként az őshonos beporzók és a méhállomány pusztulásával – hívta fel a figyelmet az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) közleményében .
Az első európai észlelése 2004-ben történt Franciaországban, vélhetően egy hajószállítmány révén érkezett. Az utóbbi években Európában, főleg Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában is megjelent a veszélyes faj.
A rovar Magyarországon először 2023. augusztus 22-én tűnt fel, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén. A fészkét október 5-én fedezték fel és semmisítették meg, külföldi szakértők bevonásával. Azóta ugyan nem érkezett újabb hivatalos észlelés, ám Szlovákiában, a magyar határ közelében több alkalommal is azonosították a fajt, így 2025-ben újabb hazai felbukkanásra lehet számítani – figyelmeztet az OMME.
A faj különösen veszélyes a méhészek számára, mivel az ázsiai lódarázs aktívan vadászik a házi méhekre – egyetlen kolónia akár több tízezer méhet is elpusztíthat, súlyos károkat okozva a méztermelésben és az ökológiai egyensúlyban.
Így ismerhetjük fel az ázsiai lódarazsat
Az ázsiai lódarázs kisebb, mint az őshonos európai lódarázs: testhossza 2,5–3 cm, sötétebb színű, potrohának vége narancssárgás, lábai alsó része pedig jellegzetesen sárga.
Elsősorban más rovarokkal táplálkozik, beleértve a méheket is, de gyümölcsöket és nektárt is fogyaszt. Ez a faj is komoly veszélyt jelent a méhpopulációkra, mivel hatékonyan vadászik a méhekre.
Fészket rak fák tetején, bokrok vagy akárár emberi épületekben is. A fészkek gömb alakúak, A nyílás alul található, szemben az európai fajjal, amelynek fészkén oldalsó bejárat van.
Mit tehetünk, ha találkozunk egy ilyen darázzsal?
Az OMME kéri a lakosságot, hogy fotózzák le az észlelt példányokat vagy fészkeket, és a pontos helyszín megadásával küldjék el a képeket a [email protected] e-mail címre. A szervezet tájékoztató szórólapot is készített, amely segít a faj azonosításában és a veszélyek megértésében. A dokumentum az OMME honlapján is elérhető: www.omme.hu/azsiai-lodarazs

Címlapkép forrása: OMME