
Háborús tűzfészek – A háttében thaiföldi és kambodzsai családok vetélkednek?
Rafiaszőnyegeken és kendőkön kuporognak egy nagy evakuációs csarnok padlóján – thaiföldiek a kambodzsai határvidéken.
Őket a hatóságok menedéket keresve hívtak be. „Nagyon közel lakom a határhoz” – mondta Thai Pro Bak az AFP hírügynökségnek. „Félünk. Ma reggel 6-kor újra elkezdtek lövöldözni.” A remény, hogy a délkelet-ázsiai szomszédok, Thaiföld és Kambodzsa közötti helyzet egyik napról a másikra lecsillapodhat, nem vált valóra. Az évtizedek óta húzódó konfliktus ismét fellángolt. Több mint 15 éve nem volt példa a jelenlegihez hasonló halálos eszkalációra.
Mindkét ország egymást vádolja az első lövés leadásával cs. Legalább 16 ember halott és több tucatnyi sérült, az áldozatok többsége a thai oldalon, Ubon Ratchathani és Surin tartományokban van, köztük egy nyolc- és egy 14 éves gyermek. Sokan meghaltak, amikor egy kambodzsai rakéta eltalált egy benzinkutat a thaiföldi Sisaket tartományban. A kambodzsai hatóságok viszont egy civil haláláról számoltak be. A helyi hatóságok szerint 130 000 thaiföldi állampolgárt és 12 000 kambodzsai családot evakuáltak biztonságos helyre.
Kambodzsa korábbi, rég uralkodója, Hun Szen azt mondta, országa békésen akarja rendezni a vitát, de „nem volt más választása”, mint „fegyveres erővel válaszolni a fegyveres agresszióra”. Thaiföld ügyvezető miniszterelnöke, Phumtham Wechayachai arra figyelmeztetett, hogy a harcok „háborúba csaphatnak át”.
Miről is szól a konfliktus?
Thaiföld és Kambodzsa 817 kilométer hosszú közös határon fekszik. A határt nagyrészt Kambodzsa gyarmati uralkodója, Franciaország hozta létre 1907-ben. Thaiföld később megtámadta a határvonalat.
2008-ban Kambodzsa megpróbálta elérni, hogy a vitatott területen található 11. századi Preah Vihear templomot az UNESCO Világörökség részévé nyilvánítsák. Ez halálos összecsapásokhoz vezetett, amelyek 2011-ben eszkalálódtak. Kambodzsa a Nemzetközi Bírósághoz fordult a területi vita rendezése érdekében. A templomügyben a bíróság Phnom Penh javára döntött, de Bangkok nem ismerte el az ítéletet.
Azóta a két szomszédos ország határozottan ellenség. Ismétlődő szóváltásokra, sőt alkalmanként csetepatékra is sor került.
Tavaly májusban tűzharc tört ki a határvidéken katonai csoportok járőrözése során, amelynek következtében egy kambodzsai katona meghalt. Ezt követően a kétoldalú kapcsolatok mélypontra jutottak. Kambodzsa leállította a thai áruk importját, Thaiföld pedig megakadályozta a turisták belépését a szomszédos országába. Mindkét ország megerősítette csapatainak jelenlétét a határátkelőhelyeken.
Befolásos családok vetélkednek
A konfliktus magyarázattához a két befolyásos család, akik Kambodzsában és Thaiföldön a színfalak mögött irányítják a szálakat. Ez a két család régóta szoros politikai és üzleti kapcsolatokat ápol a határaikon átnyúlóan. Ezek a kapcsolatok a májusi határvita óta megszakadtak. Ez a jelenlegi kambodzsai miniszterelnök, Hun Manet családját érinti, aki a régóta hivatalban lévő pátriárka, Hun Sen fia. A másik oldalon a thaiföldi Shinawatrák állnak. Paetongtarn Shinawatra a közelmúltig Thaiföld miniszterelnöke volt. A befolyásos volt miniszterelnök, Thaksin Shinawatra lánya.

A szomszédos országgal fennálló konfliktus rendezése érdekében májusban telefonbeszélgetést folytatott Hun Szennel. A beszélgetés során Paetontarn szeretetteljesen „nagybácsinak” nevezte Kambodzsa volt kormányfőjét, és hiteltelenné tette országa egyik magas rangú katonai parancsnokát. A telefonhívás, legalábbis ügyetlen volt ugyan, de a konfliktus megoldását célozta.
Hun Szen azonban ,,hátba szúrta Paetongtarnt”. Nyilvánosságra hozta a telefonhívás felvételét, ami belpolitikai válsághoz vezetett Thaiföldön, és végül Paetongtarn felfüggesztéséhez vezetett.
A két legbefolyásosabb család közötti szakadás nem könnyítette meg Phnom Penh diplomáciai helyzetét. Épp ellenkezőleg, még nagyobb bizalmatlansághoz vezetett.
Mekkora a valószínűsége egy háborúnak?
A múltban Thaiföld és Kambodzsa mindig viszonylag gyorsan tudott rendeződni az összecsapások után. Ezúttal azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a helyzetet nehezebb lehet kontrollálni. Kambodzsa és Thaiföld jelenleg politikailag meggyengült. Kambodzsát gyakorlatilag továbbra is Hun Szen volt uralkodó irányítja, és az ország gazdasága gondokkal küzd. A miniszterelnök felfüggesztése óta Thaiföldet csak egy ideiglenes kormány irányítja, a koalíció pedig ingatag.
Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnö, az ASEAN a Békéért és Biztonságért jelenlegi elnöke elmondta, hogy beszélt thaiföldi és kambodzsai kollégáival. Felszólította mindkét felet, hogy vessenek véget a harcoknak és keressenek diplomáciai megoldást. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa New Yorkban rendkívüli ülésen tervezi megvitatni a konfliktust.
Thaiföld kifejezte nyitottságát a malajziai közvetítésre. „Készen állunk, ha Kambodzsa diplomáciai úton, kétoldalúan, vagy akár Malajzián keresztül kívánja rendezni ezt az ügyet ” – mondta a thai külügyminisztérium szóvivője. Válasz azonban eddig nem érkezett.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.