2025 január 23

Túlfeszültség elleni védelem – miért van szükség az integrált biztonságra?

Az ipari automatizálás az ipari folyamatok vezérlését, monitorozását és optimalizálását jelenti modern technológiák, például szenzorok, vezérlők és robotok segítségével.

Ezeknek a rendszereknek a zökkenőmentes működése érdekében a túlfeszültség elleni védelem kulcsfontosságú, mivel megvédi a berendezéseket az elektromos túlterheléstől és az ezzel járó károktól.

A Penta Elektriknél túlfeszültség-levezetők széles választéka található, amelyek között különböző típusokkal találkozhat az érdeklődő, így biztosan megtalálja a felhasználási területnek megfelelő darabot.

Érzékeny és precíz rendszerek

Az ipari automatizálás rendszerei rendkívül érzékenyek az elektromos interferenciákra. Az áramingadozások és túlfeszültségek olyan meghibásodásokat idézhetnek elő, amelyek komoly anyagi veszteséget hordoznak magukban. 

  • Könnyen tönkremehetnek az áramköri elemek, ami károsítja a berendezést. 
  • Az áramingadozások a termelés leállásához is vezethetnek, ami jelentős kiesést eredményezhet.
  • Az érzékelők és vezérlők által gyűjtött adatok sérülhetnek vagy teljes mértékben elveszhetnek.

Az ipari rendszerek általában jelentős anyagi beruházást igényelnek, épp ezért kritikus szerepe van a megfelelő védelemnek.

Biztonság és hosszabb élettartam

A túlfeszültség elleni védelem számos pozitív hatással jár. Túlfeszültséget leggyakrabban villámcsapások, vagy hálózati feszültségingadozások idéznek elő. A védelem érdekében különböző eszközöket lehet alkalmazni.

A túlfeszültség-levezetők elnyelik a túlzott elektromos energiát, mielőtt az elérné az érzékeny berendezéseket. A feszültségszabályzók stabilizálják a hálózati feszültséget, ezzel megelőzik a káros ingadozásokat.

A szűrők és zavarvédelmi megoldások kiszűrik a hálózati “zajokat”, amiket más elektromos berendezések generálnak. Ezek az eszközök jelentős mértékben növelik az automatizált rendszerek megbízhatóságát és élettartamát, amivel komoly anyagi megtérülés is jár.

Környezetvédelmi szempontok

A megfelelő túlfeszültség elleni védelemmel ellátott rendszerek nemcsak hatékonyabbak és megbízhatóbbak, de fenntartható alternatívát is jelentenek. A védelem optimalizálja az energiafogyasztást a hibák megelőzésével.

Az élettartam meghosszabbításával ritkábban van szükség a berendezések cseréjére, ezáltal pedig kevesebb veszélyes elektronikai hulladék keletkezik, ami fenntartható és környezetbarát megoldást jelent.

Az ipari automatizálás fejlődésével párhuzamosan tehát a túlfeszültség elleni védelmi technológiák fejlődése is egyre fontosabbá válik. Utóbbi hivatott garantálni a rendszerek megbízható, biztonságos, energiahatékony és gazdaságos működését, ami egy fenntartható jövő felé vezet.