2024 szeptember 07

Trump aggódik? Már a következő 2 vitát tervezi Harris ellen

Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt és Kamala Harris demokrata ellenfele szeptember 10-én vitázik az ABC műsorán, így a felmérések szerint szoros versenyben először találkoznak egymással szemtől szemben a riválisok.

A floridai Palm Beach-i rezidenciáján tartott sajtótájékoztatóján Trump elmondta, hogy további vitákat szeretne szeptember 4-én és 25-én, amelyeket a Fox és az NBC sugározna.

Harris az X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy nagyon várja a szeptember 10-i vitát, miután Trump „végre elkötelezte magát”.

Egy Detroit környéki kampánystop után újságíróknak azt mondta, hogy nyitott a további viták megvitatására, de egy kampánytisztviselő megismételte álláspontjukat, miszerint a szeptember 4-i Fox-vita nem kerül szóba.

A jövőbeli vitákról szóló megbeszélések attól függnek, hogy Trump részt vesz-e a szeptember 10-i vitán az ABC-n – mondta a tisztviselő. Harris kampánya már korábban is ellenezte a Fox-vita megrendezését, mondván, hogy a házigazda hálózatnak annak kellene lennie, amelyik a közelmúltban mindkét párt előválasztási vitáit szponzorálta.

Trump Harris vita – Trump kihátráláson gondolkodott

Trump korábban azt sugallta, hogy esetleg kihátrál az ABC vitából, amelyet még azelőtt terveztek, hogy Harris amerikai alelnök kevesebb mint három hete leváltotta Joe Biden elnököt a demokrata elnökjelölt-aspiráns posztjáról, felborítva a versenyt. Az ABC-n szeptember 10-én megrendezendő vita lett volna a második a Biden és Trump között egyeztetett kettő közül, a CNN-en június 27-én rendezett vitájuk után.

Egy csütörtökön közzétett Ipsos-felmérés szerint Harris július vége óta tovább növelte előnyét Trumppal szemben. A Reuters/Ipsos július 22-23-i felmérésében még 37%-kal vezet Trump előtt, míg a július 22-23-i felmérés szerint 37%-kal 34%-kal vezet Trump előtt.

A csütörtöki Palm Beach-i sajtótájékoztató volt Trump első nyilvános szereplése azóta, hogy Harris kedden Tim Walz minnesotai kormányzót választotta jelöltjének.

Harris és Walz a héten a Pennsylvania, Michigan és Wisconsin államokban tartott gyűlések élén állt, több tízezer résztvevőt vonzva, ami újabb jele annak, hogy a versenybe való késői belépése mennyire mozgósította a demokratákat. A demokrata páros csütörtöki megállása egy szakszervezeti csarnok előtt azért történt, mert a kampány szerint a szakszervezeti csoportok kulcsfontosságúak a választási mérleg megdöntésében.

Gyors akcióra késztette Trumpot Harris gyors felemelkedése

Harris gyors felemelkedése arra késztette Trump csapatát, hogy újrakalibrálja stratégiáját és üzeneteit. A közvélemény-kutatások szerint Harris eltüntette a Trump által Bidennel szemben felépített előnyét, a demokraták pedig több százmillió dollárt gyűjtöttek be a szavazóktól és a nagy adományozóktól, mióta ő lett a párt jelöltje.

Trump csütörtökön ragaszkodott ahhoz, hogy nem változtatott a versenyhez való hozzáállásán. Az újságírókkal folytatott, több mint egy órán át tartó kérdezz-felelek órán Trump témáról témára ugrált, és azt mondta, hogy Harris és Walz gyenge jelöltek.

Mindemellett Trump azon kesergett, hogy a november 5-i választáson nem szállhat szembe Bidennel, azt sugallva, hogy az elnök egy összeesküvés áldozata lett, amelynek célja, hogy letaszítsák őt a demokrata párti lista éléről.

Biden a győzelmi esélyei miatt aggódó demokrata párttársai nyomására ejtette bizonytalankodó újraválasztási pályázatát, miután gyenge vitán nyújtott teljesítményt Trump ellen.

Arra a múlt heti vitatott megjegyzésére, miszerint a fekete és indián származású Harris nemrég „történetesen fekete lett”, Trump azt mondta: „Ezt tőle kell megkérdezniük, mert ő mondta, nem én mondtam. … Számomra ez nem számít. De neki, az ő szemszögéből nézve, azt gondolom, hogy ez nagyon tiszteletlen mindkettővel szemben, tényleg, akár indián, akár fekete, azt gondolom, hogy ez nagyon tiszteletlen mindkettővel szemben”.”

Trump megjegyzései nem tetszett a közönségnek

Trump első megjegyzései, amelyeket fekete újságírók közönsége előtt mondott, széles körű elítélést váltottak ki, és zavarba ejtették és riadalomba hozták az adományozókat és a segédeket. A Trump-kampány nem kommentálta azonnal a továbbiakat, hogy bizonyítékot szolgáltasson Harris azon megjegyzéseiről, amelyekre Trump elmondása szerint utalt.

Trump csütörtökön gúnyolódott Harris kampányának tömegének nagyságán is, noha azok az utóbbi időben az övével egyeznek. Tévesen azt állította, hogy az a tömeg, amelyhez 2021. január 6-án – azon a napon, amikor támogatói megrohamozták az amerikai Capitoliumot – szólt, akkora volt, mint azok, akik 1963-ban Dr. Martin Luther King Jr. „Van egy álmom” című beszédére megtöltötték a washingtoni National Mallt.

„Valójában többen voltunk” – mondta Trump. „De nekem ez rendben van, mert kedveltem Dr. Martin Luther Kinget”.

King 1963 augusztusában a Nemzeti Alkotmányközpont szerint becslések szerint 250 ezer ember előtt mondta el beszédét. Trump 2021. január 6-i gyűlésén mintegy 53 ezer támogatója volt a képviselőházi különbizottság „187 perc mulasztás” című jelentése szerint.

Kampányának egy nemrégiben elhangzott támadássorát megismételve Trump bírálta Harrist, amiért kampánya elindítása óta nem adott sajtóinterjút.

„Nem tud interjút adni. Alig kompetens” – mondta Trump, majd később ismét „undok”-nak nevezte őt, ami egy olyan szöveg, amelyet gyakran használ női kritikusai becsmérlésére.

Trump folyamatosan interjúkat ad a médiának, bár ezek általában baráti, jobboldali beállítottságú csatornáknak és riportereknek szólnak. Szerdán betelefonált a „Fox & Friends” reggeli műsorába, és válaszolt a műsorvezetők kérdéseire – írja a reuters.