Továbbra is nagy a bizonytalanság
Globálisan negatív tartományban nyitottak a piacok, ami elsősorban a koronavírus jelenlétének köszönhető. Tovább rontja a helyzetet, hogy Steven Terner Mnuchin, amerikai pénzügyminiszter minden reményt szétfoszlatott arról, hogy november 3. előtt döntés szülessen a fiskális élénkítő csomagról.
Európában nagyon gyenge volt a nyitás, azóta 2% körüli mínuszok alakultak ki egyes országok részvényindexeiben. A hangulatot előrevetíthette az, hogy az ázsiai piacokon is inkább az eladási oldal bizonyult erősebbnek.
A DAX lassan 3%-os esésben van, és bár az órás RSI túladottságot jelez, azért van meg tér a további csökkenésre.
Az amerikai határidős piacon is hasonló a helyzet, ott a future részvényindexek 1-2%-os mínuszban vannak, ami, ha nem változik a piac nyitásáig, akkor hasonló arányú mínuszok alakulhatnak ki a spot piacon is.
Az amerikai tech szektor is gyengélkedik. A New York FANG Plus index például sikertelen kísérletet tett arra, hogy új csúcsra törjön.
Sok elemző szerint a befektetők úgy érzik, hogy eléggé túl van már árazva a szektor, és az amerikai választás miatt a jövőjük átértékelődhet egy Biden győzelem esetén. A vállalatokra kiszabott adó növelése 9%-os csökkenést okozna azok bevételében. Ez elsősorban a technológiai cég specifikus probléma, ami az érték alapú részvényeket nem érintené olyan drasztikusan.
Hónapok óta irányítja a piacokat a koronavírus, ami Európában újra jelentős mértékben terjed. Néhány országban már korlátozásokat is be kellett vezetni, ami romboló lehet a befektetők jövőképére.
Míg Európa ezzel van elfoglalva, addig Amerikában a választások közeledte növeli egyre a bizonytalanságot. Ezek rendeződése nélkül számolnunk kell a magasabb piaci volatilitással és a várható hozamok jelentős csökkenésével a tőkepiacokon.
Forrás: investing.com