2025 május 05

Történelmi adócsökkentés lesz 2026-ban – Béremelés, nyugdíj, SZJA-mentesség a költségvetésben

A kormány május 6-án nyújtja be a következő évre szóló költségvetés tervezetét. A kormány benyújtja a jövő évi költségvetést, amely rekord mértékű adócsökkentést, stabil államadósság-csökkenést és kiemelt társadalmi támogatásokat ígér. Az anyák szja-mentessége, a 13. havi nyugdíj és a célzott béremelések célja a magyar családok anyagi biztonsága.

A 2026-os költségvetés az adócsökkentésről, támogatásokról és gazdasági stabilitásról szól

A 2026-os költségvetés tervezete a magyar gazdaság erősödésére és a társadalom széles rétegeinek támogatására épül. A kormány célja, hogy békés környezetben, a gazdasági növekedés motorjait erősítve Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtsa végre, miközben továbbra is kiemelt figyelmet fordít a családok, nyugdíjasok és a munkavállalók anyagi megerősítésére. A Költségvetési Tanács május 4-i ülésén véleményezte a kormány a központi költségvetésről szóló törvény tervezetét.

Béremelések, szja-mentesség és a rezsicsökkentés fenntartása

A költségvetés többek között tartalmazza:

  • az édesanyák személyi jövedelemadó-mentességének folytatását,
  • a 13. havi nyugdíj fenntartását,
  • a rezsicsökkentés megőrzését,
  • valamint az ágazati béremeléseket.

Mindez annak érdekében történik, hogy 2026-ban is mindenki tehessen egy újabb lépést előre, és több maradjon a magyar emberek zsebében.

Stabil finanszírozás, csökkenő államadósság

A Költségvetési Tanács május 4-i ülésén egyhangúlag megállapította, hogy a 2026-os költségvetés tervezete megfelel az Alaptörvény államadósság-szabályainak. Az államadósság a 2025 végére várható 73,1 százalékról 2026-ra 72,3 százalékra mérséklődhet. A kormány továbbra is elkötelezett a fiskális fegyelem fenntartása mellett, amit az elsődleges egyenleg egyensúlyközeli állapota is alátámaszt. A költségvetési törvényjavaslat tervezete a kormányzati szektor eredményszemléletű (ESA) hiányát 2026-ban a GDP 3,7 százalékában határozza meg, ami mellett a költségvetés kamatkiadások nélkül számított elsődleges egyenlege a 2024. évi tényleges és a 2025. évi várható értékéhez hasonlóan 2026-ban is egyensúly közelében alakul majd.

Megemelt tartalékok, erősödő védelem a gazdasági kockázatokkal szemben

A tanács figyelmeztet a tervezett célok elérését érintő kockázatokra. Avilággazdasági környezet bizonytalansága, a szokásosnál is nagyobb mértékű és a magasabb vámszintek tartós fennmaradása kedvezőtlenül érinti a magyar gazdaság exportszektorát. Ugyanakkor a kockázatokat tompítja, hogy a belső fogyasztás várhatóan tovább bővül a magas foglalkoztatás, a reálbérek emelkedése és a háztartások nettó jövedelmét növelő kormányzati intézkedéseknek köszönhetően.

A tanács megítélése szerint a kockázatok kezelését nehezíti, hogy az általános tartalékként szolgáló Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzata mindössze 50 milliárd forint, amely elmarad a múltbeli szintektől és a kockázatok mértékéhez képest sem kielégítő nagyságú. Erre tekintettel a tanács javasolta a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatának jelentős megemelését.

A kormány elfogadja a tanács által jelzett, tartaléknövelésre vonatkozó javaslatot, ezért a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatát 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra növeli, ezzel párhuzamosan ugyanekkora kiadáscsökkentést hajt végre a tervezetben, így a költségvetés egyenlege nem változik.

Növekedés fókuszban, bővülő fogyasztás és új programok

A gazdaság hajtóereje továbbra is a belső fogyasztás, amelyet a magas foglalkoztatás, a reálbérek emelkedése és a kormányzati támogatások ösztönöznek. A kormány célja, hogy minden társadalompolitikai és gazdaságpolitikai vállalását teljesítse. Folytatódik az anyák adókedvezménye, a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor Program, és a 150 új gyárat célzó ipari fejlesztés.

A 2026-os költségvetés benyújtása

A kormány május 6-án nyújtja be a 2026-os költségvetési törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Az NGM hangsúlyozta: a külső kihívások ellenére Magyarország stabil pénzügyi helyzetben van, és készen áll arra, hogy tovább növelje gazdasági ellenálló képességét.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Shutterstock