2025 július 09

Szívinfarktust is okozhat – Veszélyes gyógyszerek vágyfokozó kapszulákban, a hatóság azonnal lépett

„Természetes” vágyfokozóként hirdették, valójában tiltott gyógyszerhatóanyagokat tartalmaztak. A fogyasztóvédelem több ismert potencianövelő étrend-kiegészítőt is kivont a forgalomból. A készítmények súlyos egészségügyi kockázatot hordoznak, a fogyasztók többsége pedig nem is tudta, mit szed valójában.

Több ismert étrend-kiegészítőt is kivont a forgalomból a fogyasztóvédelem. Forrás: NKFH

Gyógyszerhatóanyag rejtőzhet a „természetes” potencianövelőkben

A  több olyan potencianövelő készítményt talált, amelyet étrend-kiegészítőként árultak, mégis engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat tartalmaztak– tájékoztat a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) júniusi ellenőrzése során talált engedély nélküli hatóanyagokról.

Több ismert étrend-kiegészítő is tartalmazott engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat – figyelmeztet a fogyasztóvédelmi hatóság. A készítmények akár súlyos egészségkárosodást is okozhatnak, különösen akkor, ha más gyógyszerekkel együtt alkalmazzák őket.

A vizsgálat során sildenafilt, tadalafilt és vardenafilt mutattak ki, amelyek kizárólag orvosi rendelvényre, ellenőrzött gyógyszerként alkalmazhatók. Ezeknek az anyagoknak az élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben való jelenléte tilos.

Megtévesztették a vásárlókat és a tiltott gyógyszerhatóanyagokat is eltitkolták

A hatóság hangsúlyozta, az érintett termékek címkéjén nem tüntették fel a tiltott összetevőket, ezzel megtévesztették a fogyasztókat, akik nem is tudtak róla, hogy veszélyes gyógyszerhatóanyagot visznek be a szervezetükbe.

A vizsgálat során az alábbi termékekben mutattunk ki tiltott gyógyszerhatóanyagokat:

Black Rock Gold, Dragon Power Green, El Diablo, Szuperhős Blue, valamint Virility Max Plus nevű étrend-kiegészítők. Ezeket a készítményeket a gyártók természetes növényi kivonatként, gyógynövényes étrend-kiegészítőként hirdették. Azonban a laboratóriumi vizsgálatok bizonyították, hogy gyógyszerhatással rendelkező vegyületeket tartalmaznak.

Súlyos mellékhatásokat okozhatnak ezek a szerek és akár szívinfarktus is lehet a vége

A szóban forgó hatóanyagok – sildenafil, tadalafil és vardenafil – az úgynevezett foszfodiészteráz-5 (PDE-5) gátlók csoportjába tartoznak, melyeknek használata csak szigorú orvosi felügyelet mellett biztonságos. E vegyületek a szív- és érrendszerre hatnak. Különösen veszélyesek lehetnek más gyógyszerekkel, például nitrát tartalmú készítményekkel történő együttes alkalmazás esetén.

Az NKFH figyelmeztetett, ezek az anyagok a szív- és érrendszerre hatnak, és különösen veszélyesek lehetnek, ha más gyógyszerekkel – például nitrátalapú készítményekkel – együtt alkalmazzák őket.
A lehetséges mellékhatások közé tartozik az erős fejfájás és a szédülés, a látászavar és a vérnyomás esése. A termék súlyos esetekben akár szívinfarktust is okozhat.

Mindez különösen veszélyes, ha a felhasználó nem is tud arról, hogy tiltott gyógyszerhatóanyagot tartalmazó készítményt fogyasztott.

Fogyasztóknak szóló tanács, csak megbízható forrásból vásároljanak

Fontos tudni, hogy a PDE-5 gátlók nem fordulnak elő természetes formában növényi alapanyagokban, ezért ha egy étrend-kiegészítő erős, gyógyszerre emlékeztető hatást fejt ki, miközben természetes eredetűként hirdetik, alapos a gyanú, hogy illegálisan gyógyszerhatóanyagot tartalmaz.

Az ismeretlen összetétel, a nem ellenőrzött gyártási körülmények, illetve a nem megfelelő adagolás jelentősen növeli a túladagolás, az allergiás reakciók, valamint a szív- és érrendszeri szövődmények kockázatát.

A hatóság arra kéri a vásárlókat, hogy, csak engedélyezett, megbízható forrásból vásároljanak étrend-kiegészítőket. Továbbá kerüljék azokat a termékeket, amelyek irreálisan gyors vagy erős hatást ígérnek. Különösen legyenek óvatosak a „természetes” címkével ellátott készítményekkel, ha azok valójában gyógyszerre jellemző hatást fejtenek ki.

A hatóság felhívja a forgalmazók figyelmét, hogy a gyógyszerhatóanyagot jogsértően tartalmazó termékek forgalmazása nemcsak élelmiszer-biztonsági szabálysértésnek, hanem hamisításnak és bűncselekménynek minősül, amely szigorú jogi következményeket von maga után.

Címlapkép forrása: Unaplash

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.