Szenzációs lelet került elő a jég fogságából
Szenzációs lelet került elő Szibériában. Több mint ötvenezer éves mamut maradványait találhatták meg a kutatók a Bataga-kráter mélyéről – adta hírül a Reuters.
A szibériai Batagaika-kráter mélyéről, amely több mint 80 méter mélységű, folyamatosan táguló hasadékból került elő a szenzációs maradvány, amely egy kis elefántra emlékeztetetett. Ez a szenzációs felfedezés is emeli a kráter tudományos értékét. A kráter az éghajlatváltozás következtében alakult ki és napjainkban egyre inkább a tudományos közösség érdeklődésének középpontjában áll különleges éghajlati körülményei miatt.
Látványos leletek az orosz örökfagy mélyéről
A mintegy 110 kilogrammot nyomó tetemet gondosan, rögtönzött hordágy segítségével emelték a felszínre. „Ez egy rendkívüli lelet, amely új megvilágításba helyezheti a múlt éghajlati és ökológiai viszonyait.” – közölte Makszim Cserpaszov, a jakutszki Lazarev Mamut Múzeum Laboratóriumának vezetője. Ilyen szenzációs lelet ritkán kerül elő ebből a régióból.
A szakértők szerint a rendkívüli maradvány nemcsak a klímaváltozás történeti összefüggéseinek megértésében lehet mérföldkő, hanem az ősi állatvilág kutatásában is jelentős szerepet játszhat.
A kis elefántra méretű lelet feje és törzse nagyon jó állapotban volt. Ez szokatlan, mivel a ragadozók és madarak gyakran az ilyen részeket fogyasztják el elsőként az éghajlatváltozásnak köszönhetően kiolvadás során. Nad szenzációs állapotban fennmaradt.
„Ebben az esetben, bár a mellső végtagokat már megették, a fej rendkívül jó állapotban maradt fenn” – nyilatkozta Makszim Cserpaszov, a Lazarev Mamut Múzeum vezetője a Reutersnek. A tudósok további tesztek segítségével pontosíthatják a mamut korát és élettörténetét. A szenzációs felfedezés további kutatásokat igényel.
Ez a felfedezés egyike az utóbbi évek legizgalmasabb őslénytani leleteinek. Nemrégiben ugyanebben a régióban, Jakutiában mutatták be egy 32 000 éves kardfogú macskakölyök és egy 44 000 éves farkas maradványait is, amelyek tovább gazdagítják az ősi élővilág megértéséhez vezető ismereteinket
Címlapkép forrása: Shutterstock