Rendkívüli állapot Szantorinin – A turisták menekülnek, Görögország evakuációs kikötőt épít
Szantorinit folyamatos földrengések sújtják, a rendkívüli állapotot meghosszabbították. A turisták és az idénymunkások tömegesen hagyják el a szigetet, miközben a görög kormány egy evakuációs kikötő építését kezdeményezte.
Görögország menekülési kikötő létesítését jelentette be Santorini szigetén, hogy megkönnyítse a lakosság és a turisták biztonságos evakuálását egy esetleges nagyobb földrengés esetén – közölte hétfőn Vaszilisz Kikiliász, polgári védelmi miniszter. A szigetet január vége óta tízezernyi kisebb rengés rázta meg, ami miatt az emberek tömegesen hagyták el az érintett területeket, a hatóságok pedig bezárták az iskolákat és betiltották az építkezéseket – számolt be a Reuters a jelenlegi katasztrófa helyzetről.
Új kikötő épül a biztonságos evakuáció érdekében
A görög kormány a már folyamatban lévő új kikötői infrastruktúra mellett egy evakuációs kikötőt is kialakít, amelyet személyszállító kompok használhatnak vészhelyzet esetén. A döntést azután hozták meg, hogy az utóbbi hetek rengései jelentősen befolyásolták a sziget működését. Az idénymunkások, valamint a turisták nagy része is elhagyta Szantorinit.
Szantorinin a földrengések hatással vannak a turizmusra és a gazdaságra
A sziget gazdasága nagyban függ a turizmustól és az idénymunkásoktól, azonban az állandó földrengések és a vészhelyzet tömeges távozásokat eredményeztek. A Görög Szállodaszövetség elnöke, Antonisz Pagonisz szerint a jelenlegi helyzet a teljes turisztikai szezon kudarcát eredményezheti. A bizonytalanság miatt tömegesen mondják le a foglalásokat.
Kormányzati intézkedések és gazdasági hatások
A görög kormány március 3-ig rendkívüli állapotot hirdetett, hogy könnyebb legyen a segélyek folyósítása és a mentési munkálatok támogatása. Emellett Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök hárommillió eurós forrást ígért egy menekülési útvonal kiépítésére. Santorini évente 5,9 milliárd eurós bevételt termel. A sziget gazdasági szerepe elengedhetetlen Görögország számára.
A helyzet továbbra is bizonytalan
Bár a földrengések intenzitása az elmúlt napokban csökkent, a hatóságok továbbra is hosszabbítják a vészhelyzeti intézkedéseket, és felszólítják az embereket, hogy kerüljék a part menti területeket és a földcsuszamlásveszélyes zónákat. Egyelőre nem tudni, mikor kezdődhet meg a helyreállítás, de a szakértők szerint további infrastrukturális beruházásokra lesz szükség a sziget biztonságának garantálásához.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock